Wczoraj w nocy miała premierę kolejna wersja nadal popularnego CMS Joomla 3.6. Faktycznie ostatnio mamy lekkie żonglowanie cyferkami,  gdyż numeracja poprzedniej wersji skończyła się na 3.5.1. Jednak ilość nowości jest jak najbardziej na plus. Prześledźmy zatem najważniejsze zmiany:

 1. W menu zaplecza pod pozycją Menu pojawiała się nowa opcja „All Menu Items” – wszystkie pozycje menu, ma to na celu ułatwienie zarządzania, w tym szukania konkretnej pozycji. Bardzo przydatne dla osób, które na stronie mają kilka różnych menu i po pewnym czasie nie pamiętają, co w którym jest.
  all-menu
 2. Każde menu (zaplecze) może mieć swoje własne uprawnienia (kontrola dostępu) – ACL.
 3. Bardzo łatwo teraz sprawdzić przypisanie modułów do konkretnej pozycji menu (zaplecze). Podczas edycji pozycji menu w zakładce „Przypisane moduły” są dwa filtry: Nieprzypisane i Nieopublikowane moduły – po ich wyłączeniu widzimy tylko te pozycje, które rzeczywiście nas interesują.
  moduly-przypisanie
 4. Tworzenie nowej kategorii w podczas edycji lub tworzenia artykułu (zaplecze). Zdecydowanie warte uwagi.
 5. Na liście użytkowników (zaplecze) obok daty rejestracji widać nową kolumnę, data ostatniego logowania.
  (Upss, to już było od Joomla! 3.5)
 6. Przywrócono możliwość reinstalacji Joomla! – bardzo przydatne w przypadku uszkodzonych plików rdzenia Joomla! na przykład na skutek infekcji. Ponadto nie ma co się oszukiwać, WordPress ma to od dawna i to nieprzerwanie.
 7. Wgląd i możliwość edycji plików SASS oraz SCSS z poziomu Zaplecza (Manager szablonów) – a z których to coraz częściej korzystają szablony.
 8. Dodano nowy przycisk „Clear all” (Wyczyść wszystko) w sekcji odpowiedzialnej za Czyszczenie pamięci podręcznej CMS-a.
 9. Poprawiono UX w niektórych miejscach. Przydatne w szczególności dla nowych użytkowników, redaktorów oraz odbiorców stron.

Jeśli wierzyć oficjalnym doniesieniom zmian i poprawek w sumie jest około 400. Dla zainteresowanych podaje również link do zmian developerskich –> https://www.joomla.org/3/developers

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji