end-of-support

Twoja strona, bądź twojego klienta aktualnie nadal oparta jest na Joomla 2.5. Wszyscy administratorzy dostrzegli w końcu groźnie wyglądający komunikat w zapleczu. Zapanowała ogólnoświatowa panika migracyjna … lecz czy rzeczywiście pośpiech jest wskazany?

Nim wypijesz kolejnego energetyka lub weźmiesz kolejny duży łyk kawy, aby przygotować się tej mini migracji, warto, abyś poznał kilka faktów:

 1. Po 31 grudnia 2014, nikt nie wyłączy ci strony www. Nadal będzie działać, tak samo jak to było kilka dni lub tygodni temu.
 2. Prawdopodobnie nie zwiększy się nagła ilość ataków, gdyż Joomla 2.5 jest nadal uznawana za bezpieczną dystrybucje.
 3. Nie wszystkie rozszerzenia, które masz zainstalowane mają swoje odpowiedniki w wersji zgodnej z Joomla 3.3 (3.4). A jeśli mają to uwaga, jeśli używałeś komercyjnych i czas subskrypcji ci się skończył, będziesz ją musiał ponownie wykupić, aby pobrać nową wersje. Także czekają cię realne koszty.
 4. Powyższy punkt dotyczy to także szablonów. Tu jednak można uspokoić, ponieważ większość szablonów nadal będzie działać tzn. po migracji. Oczywiście lepsze są te w pełni dostosowane i przetestowane z najnowszą wersją CMS. Dlatego, że wtedy mamy gwarancje że w pełni wykorzystają zalety nowego framework’a.
 5.  Jeśli zaczniesz wszystko aktualizować nagle może okazać się, że musisz kolejny raz poświęcić kilka godzin, aby wszystko poprawić , poustawiać jak było etc.
 6. Jeśli twój CMS został wyposażony w dobry komponent anty-hackerski, jest duże prawdopodobieństwo, że przez kolejne pół roku (albo dłużej) będziesz miał spokój. Zatem masz czas, by się do tej migracji przygotować.
 7. Migracja do kolejnej wersji Joomla 3.4 powinna być na tym samym poziomie trudności co obecnie do J!3.3.
 8. Na ogół klienci pod koniec roku się budzą, szczególnie kiedy zobaczą taki komunikat, ale fizycznie raczej mało prawdopodobne, abyś zrobił im wszystkim migracje w ciągu kolejnych 2 dni, więc wyluzuj. Poza tym twój pośpiech raczej nie będzie miał odwzorowania w szybkim przelewie z ich strony.

Porady na „dziś”:

 • Zaloguj się do zaplecza i zobacz jakie komponenty, moduły będą wymagały migracji
 • Sprawdź czy w międzyczasie nie doszło do nieautoryzowanej modyfikacji zawartości katalogu, gdzie masz CMS.
 • Zrób pełną kopię bezpieczeństwa i skopiuj ją na komputer lub płytę DVD.
 • Zaplanuj swój czas i przygotuj wycenę dla klienta.
 • Po otrzymaniu zaliczki zacznij prace.

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji