Poniżej sprawdzony przeze mnie (wczoraj wieczorem) przepis na zainstalowanie drush na linuxpl.com. Inspirowany artykułem z dokumentacji, dopasowany do aktualnej konfiguracji na linuxpl.com, który to hosting jest często polecany jako tani i dobry bo dobry i tani. Sam hostowałem tam jakiś czas więc mogę z czystym sumieniem polecić (i nie, nie jest to artykuł sponsorowany :P)

Po co komu drush? A choćby po to, żeby w razie konieczności upgrade Drupala i wszystkich jego modułów zrobić to 1 poleceniem (drush pm-update). Albo żeby zainstalować i włączyć kilka modułów – też jednym poleceniem (drush en admin_menu views module_filter -y), które dodatkowo pobierze wszystkie zależności. I tak dalej i tak dalej…

Krok 1 – włączamy dostęp do SSH

Zgłaszamy chęć korzystania z SSH na pomoc linuxpl.com albo odblokowujemy w panelu zarządzania kontem (ale u mnie ta opcja nie działała dlatego zgłosiłem i po 10 minutach ssh było odblokowane). Potem, korzystając z putty, łączymy się zgodnie z instrukcjami na stronie pomocy dotyczącej SSH, na port 59184. W putty możemy użyć skrótu [email protected], żeby nie musieć podawać loginu za każdym połączeniem.

Krok 2 – instalujemy Composera 

Tu zaczynają się schody, przynajmniej dla mało zaawansowanego użytkownika. Jeśli nawet nie przerazi go czerń ziejąca z wiersza poleceń i niezachęcający znak zachęty to przy próbie instalacji composera jest szansa, że zobaczy niewiele mówiący błąd składni PHP. Chyba, że w międzyczasie na linuxpl zmienią domyślny interpreter php, który obecnie jest w wersji 5.2.x a do instalacji composera wypada mieć co najmniej 5.3.

Zatem, jeśli po wydaniu polecenia

curl -sS https://getcomposer.org/installer | php

zobaczymy serię komunikatów, która zakończy się odtrąbieniem sukcesu w postaci:

to super. Sprawdzamy jeszcze, czy composer działa (wydając komendę composer, które powinno pokazać listę dostępnych poleceń) i przechodzimy do trzeciego kroku.

Krok 2.a  – błędy podczas instalacji composera? 

najprawdopodobniej potrzebna jest zmiana domyślnej wersji php na naszym koncie. Znajdziemy tę opcję w ustawieniach zaawansowanych panelu zarządzania kontem. Niestety zmiana php nie od razu jest widoczna w wierszu poleceń, zatem możemy sobie sprawdzać i sprawdzać (poleceniem php -v) ale i tak zobaczymy tam wersję 5.2.x a nie to, co chcielibyśmy zobaczyć, czyli:

Jeśli u Was php zmieni się szybko – po 5-10 minutach – to super, możecie ponowić próbę instalacji composera. W moim przypadku nie poszło tak gładko.

Jeśli się nam bardzo spieszy to możemy obejść ten problem edytując plik .bashrc i dodając alias do polecenia php. Spowoduje on wykorzystanie takiej wersji php jakiej potrzebujemy – wystarczy znać do niej ścieżkę.

Musimy w tym celu dodać jeden wiersz do pliku .bashrc, znajdujący się w katalogu głównym naszego konta. W tym celu uruchamiamy komendę

nano ~/.bashrc

i na początku dodajemy linię:

alias php='/usr/local/php5.3/bin/php'

zapisujemy zmiany w pliku (ctrl+x, potwierdzenie zapisu zmian klawiszem t lub y (w zależności od języka), potwierdzenie nazwy pliku klawiszem enter)

po zapisaniu zmian musimy wymusić przetworzenie pliku .bashrc komendą

. ~/.bashrc

po tych zabiegach instalacja composera powinna pójść bez problemu.

Krok 2.b  – błędy podczas uruchamiania composera?

Możliwe, że po instalacji composera trzeba będzie dodać alias do pliku .bashrc, który sprawi, że polecenie composer będzie odpalało się poprzez właściwą wersję php. Robimy to edytując znowu plik .bashrc i dodając do niego linijkę:

alias composer='/usr/local/php5.3/bin/php ~/composer.phar'

Krok 3 – instalacja drush

Mamy composera, możemy instalować drusha. W moim wypadku powiodła się dopiero instalacja starszej wersji, wykonana poleceniem:

composer global require drush/drush:6.4.0

I znowu – jeśli mamy php mniejsze niż 5.3 drush nie będzie chciał współpracować. Dlatego do pliku .bashrc musiałem dodać wpis

export DRUSH_PHP=/usr/local/php5.3/bin/php

a następnie przeładować plik .bashrc komendą

. ~/.bashrc

Po tych zabiegach powinniśmy móc wykonać kilka prostych testów:

polecenie drush powinno pokazać informację o dostępnych parametrach

polecenie drush status wydane wewnątrz katalogu z plikami naszej dowolnej instalacji drupala powinno pokazać informację o tej instalacji

polecenie drush en security_review -y powinno zainstalować i włączyć moduł security review – poza tym, że sprawdzicie poprawność pobierania i instalowania modułów to zyskacie informację o tym, czy Wasze strony są dobrze zabezpieczone :).

przykład poprawnego działania drush

Na dziś to wszystko, jeśli macie jakieś pytania zapraszam do komentarzy :)

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji