Mając stronę opartą na Joomla 2.5.x warto z czasem pomyśleć o migracji do nowszej wersji CMS (3.3+), tym bardziej że według oficjalnych informacji wsparcie dla dwójki przewidziano tylko do końca grudnia bieżącego roku (2014). Sama migracja jest procesem wymagającym pewnych przygotowań, zatem zaczynamy:

Krok 1: Pełna kopia bezpieczeństwa, wiadomo, zawsze może się coś nie udać. Najlepiej zgrać ją na dysk twardy.

Krok 2: Na stronie producentów sprawdź czy są nowsze wersje modułów, komponentów oraz dodatków – zgodne z Joomla 3.x, bowiem może się zdarzyć, że po migracji przestaną działać. Dotyczy to także szablonu, choć czasami wystarczy tylko zaktualizować sam framework. Upewnij się, że twój hosting sprosta wymaganiom Joomla 3.3+, a zatem min. PHP 5.3.18+, a sugerowany PHP 5.4+. Tego obejść się nie da, próbowałem.

Krok 3: Domyślnie w Joomla 2.5 nie widać opcji, która umożliwiała bym nam migracje do trójki (3.3/ lub już wkrótce 3.4), trzeba ją włączyć. W tym celu Komponenty –> Aktualizacja Joomla! –> Opcje, a tam skorzystaj z opcji w polu „Serwer aktualizacji” – zmień na „Wsparcie krótkoterminowe” i zapisz zmiany. Wejdź ponownie w opcje Aktualizacja, gotowe.

aktualizacja-joomla

Po aktualizacji sprawdź czy wszystkie elementy zostały prawidłowo zainstalowane, jeśli potrzeba zrób naprawę bazy danych.

Jeśli chodzi o szablon, czasami się zdarza, że „stary” z Joomla 2.5 działa, jak dawniej, a czasem wymagana jest jego aktualizacja, bądź aktualizacja samego pluginu(dodatku), który zawiera framework (Gantry, Helix etc.), z którego ten szablon korzysta. Także reguły nie ma.

Jeśli wszystko działa, nie pozostaje nam nic innego, jak cieszyć oko nowym zmodernizowanym wyglądam zaplecza. Jeśli masz problemy, zapraszamy do kontaktu.

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji