Jeśli nie MySQL, to co wybrać ?

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail

Oczywiście wśród CMS prym wiodą takie systemy jak WordPress, Joomla, Drupal oraz inne oparte na bazie danych, zarówno MySQL jak i PostgreSQL. Do niedawna jeśli miałem potrzebę skorzystać z panelu, ale bez korzystania z wymienionych dodatkowych baz korzystałem z Pulse Pro, który miał tzw. płaską bazę danych, czyli plikową.  Jednak zmiany licencyjne z bieżącego roku spowodowały, że rozpocząłem poszukiwania alternatyw.

Tym sposobem trafiłem na Grav (http://getgrav.org). Grav jest darmowym systemem zarządzania treścią (CMS) z własnym panelem administracyjnym, który przechowuje dane w plikach, które są z kolei zorganizowane w folderach, a nie w bazie danych. Obsługuje treści w sposób, który zapewnia rozwiązania, które są proste i wydajne, zgodnie z potrzebami typowych prostych projektów internetowych. Co ciekawe, autorem tego projektu jest ekipa programistów związana na co dzień z Rockettheme.

Dlaczego i kiedy płaska baza danych?

 1. Szybkość – w większości przypadków tego typu rozwiązanie działa szybciej.
 2. Klient typowej strony nie widzi różnicy – dla niego najważniejsze, jest to, aby mógł samodzielnie edytować treść.
 3. Bezpieczeństwo – nie grożą nam typowe ataki na bazę danych, bo takowej „nie ma”.
 4. Hosting był tani i pełny ograniczeń, zatem wybór takiego rozwiązania będzie dużo lepszy, szczególnie w przypadku niewielkiej strony.
 5. Łatwość przenoszenia z serwera A do B, po prostu kopiujesz pliki.
 6. Zaletą takiego rozwiązania jest niewątpliwie minimalizm.

Oczywiście są też ograniczenia, to nie jest i prawdopodobnie nigdy nie będzie tak rozwinięty i popularny projekt jak Joomla! z tysiącami gotowych rozszerzeń. Na razie projekt jest w fazie beta i oferuje aż 9 „pluginów” (także mini sklepowy) oraz trzy startowe szablony, zatem całkiem nieźle jak na początek.

Z drugiej strony, ponieważ zastosowany kod PHP, CSS jest prosty do zrozumienia sam możesz wklejać gotowy kod z gotowych skryptów dostępnych w sieci. Czasami może się okazać, że tego typu systemem z własnym, wciąż rozbudowywanym, panelem administracyjnym, będzie dobrym wstępem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z CMS-ami. Albo tak, jak ja szukają alternatywnego rozwiązania.

Jestem ciekaw jak potoczą się dalsze losy tego projektu, bowiem zapowiada się bardzo ciekawie, nawet jeśli docelowo będzie komercyjny. Na blogu developera można przeczytać nowości, jakie mają zostać wprowadzone w wersjach kolejnych 0.9 oraz 1.0 (http://getgrav.org/blog/grav-roadmap).

 

 

Tags:,
 • Fajne do firmówek albo jakiś eventówek.

  PS testowałeś może picocms? jak tak to jakies wieksze plusy na korzysc grava?

 • rhukster

  Grav itself will never be commercial. It’s 100% MIT licensed and always will be. We intend to offer premium themes, and premium plugins in the future, but for now we’re focusing on building great open source ones 🙂 Thanks for the interest in Grav!

 • elimu

  Zachęciłes mnie do wypróbowania Grav ale z tego co widzę to dla zwykłego zjadacza chleba się nie nadaje bo nie ma edycji w trybie wysiwyg tylko trzeba edytować pliki tekstowe w formacie markdown… chyba że nie doczytałem/doklikałem się do takiej opcji…

  ja ostatnio testuję razorcms i wygląda obiecująco
  (palik)