Jak donosi drupal.org oraz Dries na swoim blogu Drupal 6 będzie wspierany jeszcze 3 miesiące po wydaniu stabilnej wersji Drupal 8. Jest to ukłon w stronę osób, które nadal kurczowo trzymają się szóstki i boją się, że w dniu pojawienia się najnowszego wydania zostaną z niewspieranym systemem. Chodzi głównie o kwestie poprawek bezpieczeństwa oraz o to, że sporo osób świadomie postanowiło z różnych powodów „ominąć” Drupala 7 i czekać na wersję osiem (choć są też głosy, że nie jest to dobra strategia).

Nie mniej ważną kwestią jest to, że nowy Drupal nie będzie zawierał znanej z poprzednich wersji procedury aktualizacyjnej (pozwalającej wykonać aktualizację z wersji 5 do 6, czy 6 do 7, niejako na „żywym organizmie”).

Zamiast znanego od lat, ale dość trudnego w utrzymaniu i zawodnego mechanizmu upgrade postanowiono włączyć do rdzenia Drupala popularny zestaw narzędzi migracyjnych rozwijanych od dawna jako moduł Migrate. Pozwala on importować do systemu dane z niemal dowolnego źródła, które definiujemy poprzez odpowiednie pliki konfiguracyjne. Zestaw plików do importu danych z szóstej systemu jest już gotowy i włączony do rdzenia, siódemka otrzyma taki zestaw wkrótce. Zatem właściciele witryn nie będą ich aktualizować ale migrować dane do „świeżej” witryny, co ma sporo zalet i kilka wad – w każdym razie jest to zupełnie inna para kaloszy.

Warto zauważyć, że dzięki umieszczeniu Migrate w rdzeniu  Drupala będzie on utrzymywany i dopieszczany przez więcej osób. Łatwiejsze też stanie się (dzięki stosownym sub-modułom) migrowanie z WordPressa, Typo3 i innych popularnych platform (choć, co zaskakujące, na razie nie ma sród nich Joomla!).

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji