Wydawałby się, że komponent K2 z momentem ukazania się Joomla 2.5, czy też kolejnej Joomla 3.0 straci na swojej ważności, jednakże okazuje się, że nie. Nadal pojawiają się zarówno nowe wersje K2 (2.6.1), jak i moduły – mniej lub bardziej ciekawe/użyteczne. A webmasterzy wykorzystują ten komponent w najróżniejszy sposób. Można zapytać czemu akurat ten, a nie inny, czy to chodzi o siłę przyzwyczajenia – z pewnością dla wielu osób tak jest. Jest jednak coś czego CMS Joomla nadal brakuje, dodatkowe pola – powiązane z artykułem.

Niektórzy wykorzystują je do określenia cech produktom, czy wręcz osobom (wiek, kolor oczu, zawód) – także i ja posiłkuje się tym K2, kiedy tylko pozwala na to specyfikacja, czyli oczekiwania klienta. Tu jednak pojawia się problem natury technicznej, fajnie, że te dodatkowe pola są, ale jak ukryć wybrane od frontu ? Komponent tego nie umożliwia, więc może jakaś sztuczka? W pewnym sensie tak to można nazwać, bowiem sięgamy do dobrodziejstw płynących z CSS oraz CCS3, a dokładniej pseudo klas do wyboru mamy chociażby te cztery:

  • :first-child – ten dotyczy tylko pierwszego elementu.
  • :nth-child(N) – za jej pomocą możemy odwołać się do elementu, który ma przed sobą określoną w nawiasie liczbę rodzeństwa w strukturze dokumentu.
  • :nth-last-child(N) – działa jak powyższa z tą różnicą, że liczenie elementów odbywa się od końca.
  • :last-child – za pomocą której możemy odnieść się z formatowaniem do ostatniego elementu.

Ponieważ dodatkowe pola domyślnie wyświetlane są w postaci listy <li> nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z jednego z tych rozwiązań i tak:

div.itemExtraFields ul li:first-child { display:none; }

Powinien ukryć pierwszy element, czyli pole nr 1 – na twojej liści. Jak możesz zauważyć, pole ukrywamy wizualnie, ale nadal jest wczytywane z bazy danych, zatem za jego pomocą można wyszukiwać z poziomu modułu do filtrowania K2 np. według dodatkowych pól.  Powyższy kod należy dodać do pliku CSS, albo szablonu, albo k2 – najlepiej do ostatnich linijek. Więcej na temat Pseudoklas i sposobie uch racjonalnego użycia przeczytasz  m.in. na stronie bezpłatnego kursu: http://webmaster.helion.pl/index.php/pcss-co-nowego-przynosi-css3

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji