Ponieważ premiera polskiej książki o komponencie Virtuemart  wydawnictwa helion pt. „VirtueMart. Jak szybko stworzyć sklep internetowy w Joomla!”, zbliża się coraz szybciej postanowiłem zadać kilka pytań jej autorowi, Marcinowi Żmudzińskiemu.

PF: Czemu zainteresowałeś się akurat Joomla? Przecież jest ponad tysiąc innych CMS na rynku.

MŻ: To prawda, na rynku dostępnych jest cała masa CMS-ów. Ładnych kilka lat temu postanowiłem sprawdzić te najpopularniejsze. Moje spostrzeżenia skonfrontowałem z opiniami użytkowników, dostępnymi dodatkami czy szablonami graficznymi oraz co istotne oferowanym poziomem bezpieczeństwa. I tak, wtedy jeszcze Mambo, w moich oczach było rozwiązaniem najbardziej elastycznym, dynamicznie rozwijanym, intuicyjnym w obsłudze, stosunkowo bezpiecznym i eleganckim graficznie. Naturalną siłą rzeczy przesiałem się później na Joomla. I po dziś dzień z przyjemnością korzystam z tego CMS.

PF: Jak rozumiem jest to twoja pierwsza książka, tak? Ile czasu (tygodni, miesięcy) zajęło ci jej napisanie, domyślam się, że pisałeś po pracy.

MŻ: Tak, to moja pierwsza książka, choć miałem już pewne doświadczenia redakcyjne. Swego czasu byłem autorem kilkunastu artykułów z dziedziny oprogramowania i bezpieczeństwa dla miesięcznika IT-FAQ, później zostałem członkiem kolegium redakcyjnego tego miesięcznika. Zmiana pracy zmusiła mnie jednak do odwieszenia pióra na dłuższy czas. Ale głęboko zakorzeniona chęć napisania książki w końcu się odezwała i tak powstała pozycja związana z Virtuemart. Jeśli chodzi o czas to było to mniej więcej pół roku pisania po pracy. To dość długo jednak musiałem tak zorganizować sobie czas, aby nie ucierpiały na tym inne moje obowiązki. Nie jest łatwo po ciężkim dniu pracy zmobilizować się do pisania mając za alternatywę odpoczynek czy inne przyjemności.

 PF: Czemu zdecydowałeś się opisać VirtueMart, przecież jest kilka innych komponentów e-commerce, które również działają pod Joomla 2.5 ?

MŻ: Virtuemart moim skromnym zdaniem jest rozwiązaniem najbardziej dojrzałym. Kiedy zaczynałem pisać książkę najpopularniejszą i stabilną wersją była ta z linii 1.5.x Zarówno Joomla! jak i Virtuemart bez większych zgrzytów ze sobą świetnie współpracowały. Niestety pod koniec pisania książki pojawiła się wersja 2.x. i to z redakcyjnego punktu widzenia była „niemiła” niespodzianka. Po konsultacjach z zaprzyjaźnionymi developerami i wydawcą doszliśmy do wniosku, że nie ma sensu marnować wielu godzina pracy na dostosowanie książki do aktualnej wersji, tym bardziej, że jakość nowej wersji pozostawiała wiele do życzenia.

PF: Co twoim zdaniem jest największą zaletą oraz wadą VirtueMart ?

MŻ: W gałęzi, którą opisywałem nie było tak na prawdę jakiś dużych wad. Osobiście bolał mnie brak zintegrowanych systemów płatności, dostosowanych do naszych realiów. Również szata graficzna czy integracja z popularnymi programami F-K, magazynowymi nie powalały na kolana. To jednak były bolączki do przejścia.

A zalety? Do takowych należą: bogata baza dodatków, duża społeczność skupiona wokół rozwiązania, gotowa nieść pomoc i je rozwijać, prostota użytkowania, licencja open source. W nowszych wersjach poprawiła się znacząco szata graficzna.

 PF: Do kogo adresowana jest Twoja książka? Czy również zaawansowani użytkownicy Joomla znajdą w niej przydatne informacje?

MŻ: W swojej książce chciałem pokazać, że świat e-commerce wcale nie jest zarezerwowany dla nielicznych i niewielkim nakładem pracy i środków można do niego wkroczyć. Zadaniem tej książki było przekazanie w jasny i zrozumiały sposób praktycznej wiedzy związanej z jednym z najpopularniejszych rozwiązań w dziedzinie sklepów internetowych. Wiedzy związanej z instalacją i konfiguracją sklepu, tą prostą i tą bardziej zaawansowaną. Wydanie jest bogato ilustrowane, co powinno ułatwić samodzielną pracę. Być może doświadczeni użytkownicy znajdą w tej pozycji również coś dla siebie, choć informacje tu zawarte nie powinny być dla nich zaskoczeniem.

Dziękuje za wywiad  – PF

p.s.

Książka będzie dostępna od 14 października 2012r. Przypominam, że nie jest to jedyna książka o VirtueMart, jeden rozdział o tym komponencie zawierała książka z 2010 roku „Joomla! Biblia” Ric Shreves, również wydawnictwa helion.

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji