Frameworki Joomla! – pytania i odpowiedzi

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail

Wczoraj od jednego z czytelników bloga (pozdrawiam) dostałem następujące pytania dot. frameworków , od razu nasunęła mi się myśl , aby odpowiedzi umieścić również na blogu.

1. Frameworki do Joomla! czym różnią się darmowe od komercyjnych? Czy jest jakaś zasadnicza, szczególna różnica, większe możliwości?

Odpowiedź: To trochę jak z samochodami, wszytskie spełniają jedną najważniejszą funkcje jeżdżą (w tym przypadku działają). Różnice tkwią w detalach, ulepszeniach, optymalizacji pracy.  Tak więc, w skrócie można podzielić frameworki na bardzo szybkie i ale za razem o prostej konstrukcji , oraz rozbudowane, a więc takie które z poziomu panelu potrafią przeistoczyć stronę A w B lub nawet C – kilkoma kliknięciami. Do tego dochodzi duża ilość pozycji modułów (czasami powyżej 40) i wspieranie mobilnych urządzeń, a więc autodetekcja i dopasowanie wyglądu do mniejszych ekranów. Jeśli chodzi o róznice między komercyjnymi a darmowymi, to de facto warto zauważyć, że większość tych darmowych robią „duże” i znane firmy z branzy, które na co dzień zyją ze sprzedażny szablonów dla przykładu Rockettheme czy Joomlart. Dla nich to element promocyjny. Bowiem na ogół licencja wymaga, aby została stopka świadcząca o oryginalnym pochodzeniu szablonu. A stąd już niedaleka droga do tego, aby ktoś szukając informacji o danym szablonie trafił do ich sklepu (oferty). Są oczywiście gorsze frameworki, tworzone przez jedną, czy dwie osoby – które nie ukrywajmy nie są aż tak dopracowane (albo rozbudowane), jak pozostałe. Aczkolwiek czasami owe komercyjne szablony są tak rozbudowane, że stanowią nie lada wyzwanie, aby je opanować. Tyle mają bowiem najróżniejszych opcji, przełączników, czy parametrów.

2. Czy napisanie szablonu pod danym frameworkiem Joomla! np. T3 można go zupełnie legalnie sprzedawać?

Odpowiedź: Z tego co mi wiadomo tak, na pewno sprzedają szablony bazujące na Gantry Framework (Rockettheme). Zresztą są takie na themeforest , czy templatemonster.

3. Mając napisany przez siebie szablon pod danym framework’iem Joomla! będzie wymagał u klienta (np. po sprzedaży, jeśli pytanie z pkt 2 będzie twierdzące) zainstalowania danego framework’a czy nie i wtedy szablon strukturę pozycji ma zapisaną w sobie?

Odpowiedź: Po naniesieniu przez pana zmian we frameworku stanie się po prostu szablonem. Oczywiście każdy framework jest inny, zatem niektóre mogą wymagać instalacji dodatkowego pluginu lub ich zestawu, a te proste są po prostu „bazowym szablonem” samym w sobie. Struktura pozycji modułów jest zapisana w frameworku, a ich zmiana (poprzestawianie)  jest na ogół trudniejsza niż przypadku „zwykłych” szablonów. Na szczęście większa ilość komercyjnych, jak darmowych framework’ów oferuje ponad 10, 20 lub nawet 40 pozycji modułów, także jest z czego wybierać. A nie zapominajmy, że tylko w przypadku  dużych i bardzo rozbudowanych serwisów przydaje się ich aż tak dużo. Najlepiej naukę rozpocząć na prostym rozwiązaniu, aby zrozumieć zasadę pracy z tego typu wspomagaczami. Na pewno budowanie szablonu od zera zajmuje dłużej czasu niż dopasowanie „pociętej grafiki” do odpowiedniego frameworka.

3. Ile jest darmowych frameworków dla Joomla 2.5, a więc takich które można legalnie pobrać nie płacąc ?

Być może ktoś wszystkie je policzył dokładniej, ale z moich obserwacji wynika, iż do tej puli zalicza się m.in.:

 • Gantry Framework (rockettheme.com)
 • Helix Framework (joomshaper.com)
 • JAT3 Framework (joomlart.com)
 • JV Framework (joomlavi.com)
 • Phoca Template Framework (phoca.cz)
 • Wright (wright.joomlashack.com)
 • YouGrids (youjoomla.com)
 • Yt-Framework (joomlavi.com)

W planach na 2012 jest wydanie do pobrania także Gantry Framework od gavick.com, ale w tym temacie będę informował osobno.

 • AK.

  Pracowałem sporo na JAT3 (1 i 2) i mogę stwierdzić jedno – co jest dobre do wszystkiego, jest do niczego. Ten sam wygląd osiągam dziś „ręcznie”, a dostaję za to duży wzrost prędkości wczytywania szablonu, możliwość dowolnej modyfikacji wyglądu, a przede wszystkim – szybką i czytelną wersję mobilną pod dowolne platformy (telefony, tablety). Bo mobilka na JAT3 to był nieresponsywny kolos z błędną obsługą menu + ładowanie wszystkich zbędnych skryptów… Oczywiście, problemem jest też długie reagowanie twórców frameworków na nowości – np. HTML5 z datastorage – a skoro mam je dokładać samemu to szybciej jest pobrać pusty bazowy szablon, np. ten z http://blank.vc albo pustą stronę z http://html5boilerplate.com/ i dorzeźbić ręcznie resztę.
  Zresztą, majac przed sobą 10 stron zrobionych na JAT3 od razu widzę co je napedza, ale to już kwestia designerów że nie potrafią wyjść poza predefiniowane rozwiązania…

  Z zupełnie innej beczki: czy ktoś testował już SquareOne – fork Joomli, zgodny z jej wszystkimi rozszerzeniami?

 • AK.

  Jeszcze jedno: OCZYWIŚCIE, że framework musi być zainstalowany u klienta. Np. JAT3 wyświetli stosowny komunikat, jeżeli zainstalujemy szablon a zapomnimy o frameworku (instalowanym jako plugin). Tak więc zdanie „Framework po naniesieniu przez pana zmian stanie się po prostu szablonem, zespoloną jednością” jest błędne.

 • To zależy od framework-a, ale dziękuje za uwagę. Naniosę odp. zmianę.

 • Marcin

  @AK. – zgodzę się z tobą w 100%. Przez ponad 3 lata byłem użytkownikiem Joomlart, zawsze ich szablony stanowiły dla mnie bazę przygotowywanych przeze mnie projektów. Nie były zbyt proste, ale i nazbyt skomplikowane – takie akurat. Od kiedy wprowadzili frameworki T3, nie mogę się do tego przekonać. Próbowałem, czytałem wiki, dyskutowałem na forum, oglądałem wideotutoriale. Ogromne molochy, przeładowane skryptami i kodem, gdzie czasem znalezienie najprostszej rzeczy zajmuje zbyt wiele czasu, czy szablony liczące kilkaset różnych plików. Tak jak napisałeś – szybciej można ręcznie zrobić pewne rzeczy i indywidualnie dopasować wszystko w kodzie opierając się na prostym pliku index.php. Zgodzę się w jednym – ich framework na pewno pozwala na kilka zaawansowanych rozwiązań (dobrych może do bardzo rozbudowanych projektów) których normalnie nie uraczysz, ale ani razu nie miałem potrzeby tego użyć. W tym roku po raz pierwszy nie przedłużyłem licencji developera, bo nowe ich produkcje oparte na T3 zupełnie mnie nie przekonują. Wolę stare, sprawdzone sposoby i takie też dalej stosuję. I potwierdzam – jeśli chodzi o szablony od Joomlart oparte na T3 (czyli obecnie wszystkie) to one bez zainstalowanego frameworka działać oczywiście nie będą. Pozdrawiam.