Wczoraj od jednego z czytelników bloga (pozdrawiam) dostałem następujące pytania dot. frameworków , od razu nasunęła mi się myśl , aby odpowiedzi umieścić również na blogu.

1. Frameworki do Joomla! czym różnią się darmowe od komercyjnych? Czy jest jakaś zasadnicza, szczególna różnica, większe możliwości?

Odpowiedź: To trochę jak z samochodami, wszytskie spełniają jedną najważniejszą funkcje jeżdżą (w tym przypadku działają). Różnice tkwią w detalach, ulepszeniach, optymalizacji pracy.  Tak więc, w skrócie można podzielić frameworki na bardzo szybkie i ale za razem o prostej konstrukcji , oraz rozbudowane, a więc takie które z poziomu panelu potrafią przeistoczyć stronę A w B lub nawet C – kilkoma kliknięciami. Do tego dochodzi duża ilość pozycji modułów (czasami powyżej 40) i wspieranie mobilnych urządzeń, a więc autodetekcja i dopasowanie wyglądu do mniejszych ekranów. Jeśli chodzi o róznice między komercyjnymi a darmowymi, to de facto warto zauważyć, że większość tych darmowych robią „duże” i znane firmy z branzy, które na co dzień zyją ze sprzedażny szablonów dla przykładu Rockettheme czy Joomlart. Dla nich to element promocyjny. Bowiem na ogół licencja wymaga, aby została stopka świadcząca o oryginalnym pochodzeniu szablonu. A stąd już niedaleka droga do tego, aby ktoś szukając informacji o danym szablonie trafił do ich sklepu (oferty). Są oczywiście gorsze frameworki, tworzone przez jedną, czy dwie osoby – które nie ukrywajmy nie są aż tak dopracowane (albo rozbudowane), jak pozostałe. Aczkolwiek czasami owe komercyjne szablony są tak rozbudowane, że stanowią nie lada wyzwanie, aby je opanować. Tyle mają bowiem najróżniejszych opcji, przełączników, czy parametrów.

2. Czy napisanie szablonu pod danym frameworkiem Joomla! np. T3 można go zupełnie legalnie sprzedawać?

Odpowiedź: Z tego co mi wiadomo tak, na pewno sprzedają szablony bazujące na Gantry Framework (Rockettheme). Zresztą są takie na themeforest , czy templatemonster.

3. Mając napisany przez siebie szablon pod danym framework’iem Joomla! będzie wymagał u klienta (np. po sprzedaży, jeśli pytanie z pkt 2 będzie twierdzące) zainstalowania danego framework’a czy nie i wtedy szablon strukturę pozycji ma zapisaną w sobie?

Odpowiedź: Po naniesieniu przez pana zmian we frameworku stanie się po prostu szablonem. Oczywiście każdy framework jest inny, zatem niektóre mogą wymagać instalacji dodatkowego pluginu lub ich zestawu, a te proste są po prostu „bazowym szablonem” samym w sobie. Struktura pozycji modułów jest zapisana w frameworku, a ich zmiana (poprzestawianie)  jest na ogół trudniejsza niż przypadku „zwykłych” szablonów. Na szczęście większa ilość komercyjnych, jak darmowych framework’ów oferuje ponad 10, 20 lub nawet 40 pozycji modułów, także jest z czego wybierać. A nie zapominajmy, że tylko w przypadku  dużych i bardzo rozbudowanych serwisów przydaje się ich aż tak dużo. Najlepiej naukę rozpocząć na prostym rozwiązaniu, aby zrozumieć zasadę pracy z tego typu wspomagaczami. Na pewno budowanie szablonu od zera zajmuje dłużej czasu niż dopasowanie „pociętej grafiki” do odpowiedniego frameworka.

3. Ile jest darmowych frameworków dla Joomla 2.5, a więc takich które można legalnie pobrać nie płacąc ?

Być może ktoś wszystkie je policzył dokładniej, ale z moich obserwacji wynika, iż do tej puli zalicza się m.in.:

  • Gantry Framework (rockettheme.com)
  • Helix Framework (joomshaper.com)
  • JAT3 Framework (joomlart.com)
  • JV Framework (joomlavi.com)
  • Phoca Template Framework (phoca.cz)
  • Wright (wright.joomlashack.com)
  • YouGrids (youjoomla.com)
  • Yt-Framework (joomlavi.com)

W planach na 2012 jest wydanie do pobrania także Gantry Framework od gavick.com, ale w tym temacie będę informował osobno.

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji