Jeśli planujesz uruchomić biznes lub po prostu utworzyć internetową stronę rodzinną oprócz ciekawej domeny musisz zadbać o fundamenty, identycznie jak w budując dom. W branży internetowej tą rolę pełnią serwery, na których działają są nasze większe lub mniejsze projekty internetowe. To od nich w głównej mierze zależy szybkość i poprawność działania większości systemów zarządzania treścią. Tak jest również w przypadku Joomla, z uwagi że jest to dosyć wymagający CMS, nie każdy serwer spełnia jego oczekiwania. Stąd też niniejsza recenzja hostingu na LaoHost.pl, firmy która udostępnia konta hostingowe, jak i serwery VPS.

Wyszedłem z założenia, że przetestuje konto średnie,  a więc takie które dostępne jest finansowo (59 PLN/rok) bodajże dla każdego z nas, łącznie z tymi, którzy żyją z kieszonkowego. Konto to w tym wariancie obejmuje 2 GB powierzchni dyskowej oraz nieograniczoną ilość baz danych, co powinno wystarczyć na kilka  stron różnej wielkości oraz pomniejsze konta pocztowe. Co ciekawe, gdy wybierzesz konto tzw. Duże w cenie 119 PLN/rok otrzymujemy  więcej zasobów i GB. Oczywiście wszystko ma swoją cenę, zatem konta hostingowe na LaoHost są raczej przeznaczone dla stron, które nie generują za dużego dziennego ruchu. Co jednak miłe, otrzymasz kilka adresów IP dla potrzeb SEO dzięki czemu będziesz mógł uruchomić na jednym koncie kilak stron, które do siebie wzajemnie linkują bez obawy, że Google tego nie doceni.

Sam proces zakładania konta jest prosty, a co ważniejsze otrzymujesz 14 dniowy okres testowy, wraz z darmową subdomeną, na której możesz testować swoje CMS i skrypty forum nim zdecydujesz się na zakup. Po jego przejściu tego etapu możesz zalogować się do konta i zacząć działać. Tutaj jednak pewna uwaga, sam panel mógłby być bardziej intuicyjny, bowiem osoby które zaczynają przygodę z hostingiem mogą poczuć się z lekka zagubione. Jeśli już uda ci się przejść dalej dostrzeżesz, że zarządzanie kontami odbywa się za pomocą popularnego narzędzia DirectAdmin –  to popularny panel umożliwiający zarządzanie domenami, kontami email, bazami danych mysql. Stosunkowo prosty w użyciu polecany zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych użytkowników.

W e-mailach, które otrzymasz od  www.laohost.pl – znajdują się dane potrzebne do dalszej pracy, oczywiście oprócz bazy danych, którą musisz samodzielnie założyć za pomocą DirectAdmina. Jeśli już skonfigurujesz swojego klienta FTP – będziesz mógł rozpocząć instalacje Joomla, albo innego skryptu. Ja postanowiłem zrobić mały test dużego kalibru, na serwer przegrałem działająca już stronę spakowaną .JPA (format Akeeba Backup) oraz rozpakowywarkę online Akeeba Kickstart 3.3. Faktycznie aplikacja poprawnie rozpoznała archiwum, co było dobrym sygnałem. Ponieważ strona którą chciałem uruchomić jest (była) duża wiedziałem, że zajmie to chwilę. Na szczęście proces przeszedł gładko, instalator Joomla nie pokazał żadnych błędów. Zaś konfigurator instalator zasugerował tylko, aby wyłączyć pokazywanie błędów, co jest sugerowane z uwagi na bezpieczeństwo.

Jeśli chodzi o bazę danych miała ona blisko 90 MB była więc dużym wyzwaniem dla większości konto hostingowych, tutaj (w laohost.pl) okazało się, że nie miałem najmniejszych problemów z importem tak obszernej bazy. Oczywiście wcześniej ustawiłem dłuższy czas w odpowiednim polu instalatora.

Pierwsze uruchomienie strony i radość w oczach działa, także SobiPro działał bez zarzutów a jego wewnętrzny system auto-detecji ustawień poza jednym ostrzeżeniem „Tidy – HTML clean and repair utility jest niedostępne.” – był w pełni zadowolony z nowej lokalizacji. Następnie poszły w ruch kolejne instalacje popularnych komponentów: RSFirewall, JCE, K2, JomSocial czy Phoca Gallery. Wszystko instalowało się i działało poprawnie, zatem zakładam że nie powinno być problemów z pozostałymi rozszerzeniami.

……..

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji