Od razu muszę zaznaczyć, iż ta operacja nie będzie ani łatwa, ani też darmowa.  Wynika to z kilku czynników o czym dalej. Z pewnością wiele osób dostaje tego typu zlecenia, w których klient prosi, aby mu przerobić dotychczasową stronę „zwykły” HTML/PHP na taką z systemem zarządzania treścią, w naszym przypadku Joomla!.

Problemy są trzy:

  • szablon – jeśli klient chce identyczny, musisz mu to zrobić bazując na jakimś bazowym szablonie, będzie to szybsze i prostsze rozwiązanie. A co najważniejsze najbardziej efektywne. Jeśli klient chce nowy szablon, wtedy masz łatwiej wybierasz jakiś z puli kilku tysięcy dostępnych (w zależności od wersji Joomla!).
  • treść – kluczem każdej strony jest jej zawartość merytoryczna. Jeśli klient chce, a na ogół tak jest pozostawić „starą” treść musisz ją przenieść. Jeśli jest mało podstron, taniej będzie po prostu ręczne skopiowanie – metodą kopiuj-wklej. Jeśli zaś podstron jest dużo, a więc na ogół więcej niż 50, można się zastanawiać nad jakimś automatem. Wtedy z pomocą może przyjść komponent HTML 2 Articles (php-web-design.com), niestety tu możesz ucierpieć finansowo bowiem kosztuje on, aż 50 funtów. Jednakże raz kupiony posłuży ci przez długi okres (tj. 6 miesięcy), czyż nie. Potrafi on przekonwertować podstrony na artykułu Joomla! 1.5, 1.6 lub 1.7.  Łącznie z tytułami, polami meta (słowa kluczowe i opis). Gdyby się jednak okazało, że rozszerzenie ma problem możesz spróbować wcześniej zamienić „starą” stronę na zwykły HTML używając w tym celu darmowego programu np. HTTrack.
  • linki wewnętrzne – tutaj będzie najwięcej zabawy, nie ma obecnie sposobu do automatycznej aktualizacji linków z oryginalnej strony html do łącz do artykułów w Joomla, ponieważ strony w Joomla są połączone za pomocą numerów id artykułu, co odbiega od sposobu, w jaki połączone są w formacie HTML, za pomocą nazwy strony. Jedyne wyjście jakie widzę, to użycie komponentu, który potem będzie w stanie automatycznie poprawić linki w obrębie artykułów. Nieodzowne będzie także narzędzie online Link Checker (http://validator.w3.org/checklink) , które podpowie ci, które adresy odsyłają do strony błędu error404, pamiętaj, aby wcześniej dezaktywować całkowicie starą stronę.

 

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji