SobiPro – typy pól z przykładami – poradnik

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail

Komponent dla Joomla! – SobiPro (sigsiu.net/sobipro.html) – podobnie jak jego poprzednik pozwala zdefiniować pola, które będą użyte podczas dodawania wpisu, a co za tym idzie pozwalają na lepszą charakterystykę niż zwykle pole opisowe. Można zatem określać m.in. pojemność silnika, ilość kół, wybrać województwo czy dzielnicę miasta z listy, czy kolor(y), czy rodzaj materiału. Ewentualnych wariacji zatem jest bardzo wiele, zobaczmy zatem jakie typu pól odpowiadają za jaką ich wizualizacje.

W SobiPro jest kilka głównych rodzajów typów pól:

 • proste pojedyncze, w skład którego wchodzi:
  input box – a więc typowe pole input, służące na ogół do wpisania imienia, nazwy przedmiotu czy telefonu. Co ciekawe zostało ono wzbogacone o filtr (widoczny w kolejnym oknie dodawania pola), służący do szczegółowego określenia jakie wartości się w nim mają znaleźć np. cyfry, litery czy wręcz pojedyncze litery. Szkoda, że nie można dodać własnego filtra – np. takiego, który by sprawdzał min. ilość znaków, a nie tylko maksymalną.
  textarea – definiuje duże pola tekstowe w formularzach, tzw. długie pole opisowe;
 • wielokrotnie predefiniowane – służące do dodawania pól, gdzie internauta może wybrać jedną lub zaznaczyć kilka opcji np. tak/nie lub lakierowany / czarny / metal. Aby zatem dodać opcje wyboru trzeba w drugim oknie (w dolnej części) skorzystać z przycisku Dodaj nową opcje – a w międzyczasie w polu Option Name– wpisać ów słowa.
  Wybór jednokrotny lub wielokrotny - zadecyduj nim zrobi to internauta
  Przycisk Dodaj nową opcje pozwala dodawać opcje wyboru

  Przykładowe typy pól w SobiPro - widoczne od frontu
 • specjalne, tutaj mamy tylko trzy:
  zdjęcie – a więc możliwość wczytania przez użytkownika zdjęcia – rysunku;
  URL – adres dowolnej strony www;
  email – pole wpisania adresu poczty elektronicznej z opcją sprawdzenia (wstępnego) czy podany ciąg znaków jest adresem e-mail
 • Marcin

  Posiadam stronę na joomla 1.0.11 PL wiem że to stara wersja ale tak się przyzwyczaiłem że trudno mi ją zmienić, widzę ile nowych rozwiązań posiada nowa joomla. myślę że jeszcze trochę poczekam. a Wy co macie ma ktoś jeszcze stare wersje?

 • Jasne, mam działające strony na Joomla! 1.0.x. W myśl zasady: działają dobrze, nic więcej nie trzeba to nie ma potrzeby ruszać, bo po co 😉 Lepsze jest wrogiem dobrego.

 • czy jest możliwość dodania pola typu ‚wyslij’ (upload) i ‚pobierz’ (download)?

 • Wyślij plik tak, jest do tego dodatek proszę poszukać na stronie producenta.
  A pobierz … będzie skoro ktoś inny wczyta plik.

 • ona

  witam, testuję komponent ale mam dwa problemy:
  1. jak zmienić walutę z € na zł?
  2. chciałabym, żeby nawet niezalogowani mogli wprowadzać swoje przedmioty do sprzedaży… ale funkcja nie jest możliwa na stronie ponieważ jest problem w wybraniem kategorii… i nie wiem jak można ją włączyć. link do str. testowej http://bokocham.pl/index.php/szafa?task=entry.add&sid=97