Czemu by nie pozwolić internautom na ocenianie opublikowanych w serwisie artykułów. Jest to prosty sposób, aby określić, które artykuły są nie tyle popularne, co wysoko oceniane przez czytelników.
Do tego celu można wykorzystać wbudowanego w Joomla! mechanizmu.
Wygląd  dodatku do oceniania, który zresztą jest domyślnie opublikowany:

joomla-domyslne-ocenianie

Jak widzisz wyglądem on nie zachwyca, ale co ważne działa zawsze. Jak zrobić, aby uzyskać taki efekt w artykule. Przede wszystkim w edytując lub tworząc nowy artykuł, należy w zakładce Parametry: rozszerzone -> ustawić w polu Ocena artykułu na Pokaż. Uwaga domyślnie artykuły prezentowane na pierwszej (startowej) stronie nie pokazują Oceny. Ocenę zobaczysz kiedy artykuł został podzielony na część wstępną i rozszerzoną, wtedy po kliknięciu na „Więcej…” lub „Czytaj dalej…” -> pod tytułem artykułu zobaczysz ocenianie. Ogólne ocenianie dla wszystkich artykułów ustawisz w oknie Artykuły (Menedżer artykułów) klikając na ikonę Parametry -> opcja: Ocenianie, głosowanie (Tak).
Edytując w panelu administracyjnym dodatek
Content – Rating -> możesz zadecydować, aby oceniać artykuły mogły tylko osoby zarejestrowane, albo też wszystkie.
Jeśli domyślny wygląd dodatku ci nie odpowiada możesz zainstalować jeden z 3 innych, które graficznie lepiej się prezentują ponadto oferują inne dodatkowe funkcje.

  • Ajax Vote plugin (greatjoomla.com) – wszystko ładnie i pięknie (np. aż 7 możliwych „gwiazdek”), ale producent zapomniał, iż na części hostingów nie jest tak różowo i trzeba zmienić uprawnienia do niektórych plików. Zobacz post na forum cytując „Folders permissions of /plugins/system/cd_scriptegrator/ were 755, I changed the files permissions to 644. I applied the same for the plugins/content/cdajaxvote/ files.;
  • Extra Vote Plugin (joomla.vargas.co.cr) – oprócz wyświetlania gwiazdek, można także określić ich położenie (pod tytułem/pod tekstem). Można także co jest niezmiernie ciekawe umieścić ocenianie tylko do danego fragmentu tekstu za pomocą kodu {mainvote} w artykule. Więcej wskazówek na stronie producenta.
  • VOTItaly (joomitaly.com) – działa bez zarzutu, wyświetlając przy tym gwiazdki, ilość głosów oraz średnią ocenę. Te informacje można skrócić w opcji konfiguracji dodatku.
  • Biuletyn elimu

    Wysyłany raz w miesiącu

    Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji