Joomla 1.6.3 – drobne poprawki

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail

Ukazało się poprawione wydanie nowej Joomli – oznaczona numerkiem 1.6.3 wersja naprawiła 4 błędy, w tym jeden dosyć irytujący związany z niepoprawnym włączaniem biblioteki Mootools w panelu administracyjnym. Na szczęście nie ma żadnym błędów bezpieczeństwa. Opis zmian.

Informacja dla początkujących użytkowników:

 • Aktualizacje robi się na ogół nadpisując pliki z odpowiedniej paczki aktualizacyjnej – poprzez klienta FTP. Jeśli zatem miałeś wersje 1.6.1 ściągasz plik, który ma w nazwie „Joomla_1.6.1_to_1.6.3-Stable-Patch_Package”.
 • Nie było zmian w warstwie językowej, zatem spolszczenie do 1.6.2 – jest nadal dobre i poprawne.

 

 • Krzysiek

  Czy do budowania nowej witryny polecalibyście nową wersje 1.6, do której co chwile pojawiają się łatki, czy jeszcze poczekali i wdrażali na 1.5.23 ?

 • Kamil Konaszczuk

  Krzysiu, jesli latki sie pojawiaja to chyba dobrze, oznacza to ze ktos pracuje nad tym, a nie ma wszystko daleko w d. 🙂 jak inne cmsy ktore sa aktualizowane raz na rok, a bledy sa karygodne w bezpieczenstwie tych skryptow, joomla jest dobrym cms-em, i cieszy mnie fakt ze jesli pojawiaja sie bledy to wychodzi latka bezpieczenstwa 🙂 chwala im za to. Wiec nie marudz

 • I znów szybko wyłapali kolejne bugi. Świetnie.

  @Krzysiek:
  Co do wyboru wersji, to też stoję przed tym dylematem. I jedyna odpowiedź jaka mi się nasuwa: wersja w zależności od potrzeb i co ważniejsze dostępności wtyczek do 1.6.

  Każde wdrożenie wymaga przeanalizowania. Określ potrzeby, np. jeśli chcesz stronę w wersji mobilnej, sprawdzasz czy są komponenty dla 1.6 w zaawansowanej wyszukiwarce:
  http://extensions.joomla.org/extensions/advanced-search – jeśli nie ma, więc wówczas pozostaje 1.5.23 i czekanie aż dla nowej Joomli 1.6 się takie pojawią.
  Chcesz prostą stronę z formularzem kontaktowym, wówczas spokojnie stosuj 1.6. 🙂

 • Ale z tego co widać do Joomla! 1.6 – jest już ponad tysiąc rozszerzeń, w tym np. JomSocial. Także tak można budować na tym już społecznościowy serwis, nie mówiąc już o stronie gazety , czy gminy etc. De facto , tak Joomla 1.6 jest z lekka trudniejsza w obsłudze, ale to w związku z pojawieniem się nowych opcji-możliwości. Pytanie czy potrzebujesz rozbudowany ACL + kilka innych nowości, udogodnień.