Posłowie wszystkich klubów zadeklarowali wczoraj w Sejmie poparcie dla zakazu hazardu w internecie. Podczas debaty nad projektem nie zgłoszono poprawek. Głosowanie już jutro. Taki zakaz przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy hazardowej, którego drugie czytanie odbyło się wczoraj w Sejmie.  Projekt, wprowadzając zakaz hazardu w internecie, uwzględnia różnicę między tzw. grami cylindrycznymi, grami w karty, grami na automatach – a zakładami wzajemnymi.

Pierwszy rodzaj – to tzw. hard gambling, czyli gry, które niosą ze sobą zarówno niebezpieczeństwo szybkiego uzależnienia, jak i możliwość oszukiwania przez urządzającego gry, np. prze z odpowiednie programy, czego grający, a często też kontrolujący nie mogą sprawdzić. Będą one zakazane.

W przypadku zakładów wzajemnych internet jest tylko kanałem dystrybucji i oszustwo jest tutaj utrudnione. Gracz, wykorzystując swoją wiedzę, doświadczenie czy znajomość danej dziedziny, zawiera zakład, a wynik nie jest generowany elektronicznie, tylko zależy od współzawodnictwa czy z darzenia. Takie zakłady będą mogły być organizowane w internecie.

Zgodnie z projektem, służby (np. celne) będą mogły kontrolować organizowanie gier hazardowych i dokonanych transakcji finansowych, a także ścigać osoby, które organizują nielegalne gry. W przypadku podejrzenia, że firma l ub osoba popełniała przestępstwo skarbowe związane z nielegalnym organizowaniem gier hazardowych, Służba Celna będzie mogła blokować rachunki bankowe.

Źródło: PAP

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji