Szybka instalacja Joomla! z pomocą JoomlaStart

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail

Zastanawiałeś się jaki proces w instalacji Joomla! zajmuje najdłużej czasu? Oczywiście kopiowanie iluś setek plików na serwer. Prowadząc szkolenia z podstaw CMS, ten czas oczywiście mogę wykorzystywać na teorie. Ale z czasem zauważyłem, że skoro kurs uczy zrobienia własnej strony w 90 minut, a samo kopiowanie plików zajmuje czasami nawet 15 minut, to coś nie tak, prawda. Poza tym chodzi o oszczędność czasu.

Z pomocą w takich przypadkach może posłużyć nie tylko Akeeba Kickstart, ale i JoomlaStart – który praktycznie robi dokładnie to samo, a odnoszę wrażenie, że dla początkujących użytkowników jest prostszy w obsłudze. Jedynie co musisz zrobić to skopiować pełną spakowaną paczkę z Joomla! (dowolna wersja) np. ZIP na serwer, następnie skopiować plik Joomla.Start.php i w pasku adresu wpisać pełną nazwę domeny + w/w pliku .php, tak aby otworzyła się „rozpakowywarka” online.

Kopiowanie pojedynczego pliku trwa przynajmniej o 70% krócej niż tony pojedynczych plików. Skrypt ma za zadanie rozpakować archiwum na serwerze.

Tags:
 • Grubson

  Jeżeli chodzi o rozpakowywanie plików to przeważnie korzystam z funkcji dostępnych w C-panel, dwie sekundy i po sprawie :-).
  Chociaż jeżeli ktoś nie ma takiego dostępu czy możliwości to faktycznie może być potrzebne, przetestuję w najbliższym czasie.

 • piotr

  Witam, czy jeżeli załużmy mam na serwerze dwa katalogi o nazwach – katalog1 oraz katalog2 i w katalogu1 mam stronę która działa na serwerze a w katalogu2 chciałbym szybko zainstalować testową wersję strony to wystarczy ze do katalogu2 skopiuję spakowany plik z joomlą + plik Joomla.Start.php a następnie uruchomię przez
  http://mojadomena/katalog2/Joomla.Start.php?

  Jaką mam pewność że strona z katalogu1 nie ulegnie zniszczeniu bądź nadpisaniu?

 • Marek

  Bo skrypt rozpakowuje do danego katalogu a nie wychodzi wyżej?

 • Piotr

  No i to jest pozytywne.

 • jest małe ale, jeżeli użyję joomla strat wszystko co ona rozpakuje jest stworzone przez usera www-data i jak chce coś zmodyfikować ręcznie , to nie ma szans bo nie mogę zmienić uprawnień do plików jako user katalogu głównego, co lepsze… nie mogę go usunąć, prośba musi lecieć do administratora serwera z prośbą o zmianę uprawnień…