Joomla 1.5 i Home.pl w jednym stali „domku”

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail

Instaluje Joomla! 1.5 na różnych serwerach, wiadomo czasami są mniejsze lub większe problemy, lub moje błędy np. literówki w  haśle lub jaka to może być nazwa serwera. Jednakże takiego błędu „You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near …” – jeszcze nie widziałem. Co się okazało, Home.pl uszczęśliwił posiadaczy kont – nową wersją bazy danych MySQL 5.5.8. Tak, duże cyferki mówią same za siebie.Zatem powinno być fajniej, bezpieczniej etc.

Niestety twórcy Joomla! 1.5 jeszcze tego nie przewidzieli, zatem każda normalna instalacja kończy się komunikatem powyżej. Na szczęście trafiłem na kompetentnego czat-mana (z pomocy online), który powiedział, że na szczęście ich autoinstalator z joomla już jest dopasowany do tej nowej wersji bazy danych, więc mogę sobie z niego skorzystać – aby uzyskać działającego CMS-a.

Oczywiście załatwia to sprawę w przypadku „pustej” instalacji, jeśli zaś przenosisz stronę – niestety – potrzeba ciut gimnastyki, ale tego jeszcze na nowej bazie nie ćwiczyłem. Także instalacja zamiast potrwać 5 minut, zajęła mi  łącznie ~45 min (z tym całym szukaniem, próbowaniem etc.), bo człowiek szukał błędu po swojej stronie mocy.  Mam nadzieje, że komuś ten wpis pomoże, zaoszczędzić godzinkę lub więcej cennego czasu.

Opis błędu znaleźć można na joomlacode.org

 • woodland

  Dodam jeszcze, że na hostingach, które nie ma ją automatycznego instalatora, należy zmienić TYPE=MyISAM na ENGINE=MyISAM

 • A mógłbyś jeszcze podpowiedzieć – gdzie dokładnie.

 • woodland

  installation/sql/mysql/joomla.sql

  Podobny problem jest w VirtueMart 1.1.6, ale wydaje mi się, że w 1.1.7 go poprawili.

 • boos11

  home.pl niby najlepszy, a zawsze robi jakieś problemy z instalacją joomla. Już nie jeden raz komplikowało mi życie.
  Również kickstart akeeba backup nie chce na home.pl działać. nie chciało rozpakować skompresowanej strony. Najlepiej wtedy skompresować stronę w .zip a nie .jpa i rozpakować na kompie. potem wrzucić rozpakowane pliki i wtedy uruchomić stronę a automatycznie skrypt rozpocznie instalację

 • Piotr

  Podobny problem występuje podczas próby migracji danych z kunena 1.5.x do wersji 1.6.x przy pomocy migratora wbudowanego w instalator: uzyskujemy wtedy następujący komunikat błędów:
  Uncaught Exception: You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near ‚TYPE=MyISAM AUTO_INCREMENT=4 DEFAULT CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_general_ci’ at line 9 SQL=CREATE TABLE `jos_kunena_version` ( `id` int(11) NOT NULL AUTO_INCREMENT, `version` varchar(20) NOT NULL, `versiondate` date NOT NULL, `installdate` date NOT NULL, `build` varchar(20) NOT NULL, `versionname` varchar(40) DEFAULT NULL, PRIMARY KEY (`id`) ) TYPE=MyISAM AUTO_INCREMENT=4 DEFAULT CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_general_ci

  Czy ktoś może poradził sobie z tym problemem?

 • Peter

  Panowie, mam kilka stron na nazwa.pl i wlasnie na home.pl. Poprostu taka draka, że szok. Nameczyłem nacudowałem. Dopiero po kilku mailach dostalem odpowiedz co nalezy wykonać aby poprawnie zainstalować joomle samemu…. Ogólnie porażka, wielki minus dla home.pl

 • woodland

  Jeśli jakiś komponent nie będzie się chciał zainstalować i będzie wywalał błędy MySQL, to trzeba znaleźć w instalatorze pliki sql i pozamieniać w nich TYPE=MyISAM na ENGINE=MyISAM.

 • Piotr

  Woodland napisał „Jeśli jakiś komponent nie będzie się chciał zainstalować i będzie wywalał błędy MySQL, to trzeba znaleźć w instalatorze pliki sql i pozamieniać w nich TYPE=MyISAM na ENGINE=MyISAM.”

  Wszystko pięknie fajnie, gorzej jednak (tak jak w przypadku komponentu kunena) gdy migrator jest wbudowany w sam komponent a w samym instalatorze nie znajdziesz żadnego pliku z rozszerzeniem *.sql 🙁

 • Witam w klubie. 2 godziny zanim znalazłem że TYPE trzeba zmienić na ENGINE.
  To nie wina home.pl, że chcą mieć zaktualizowane silniki 😉
  Gorzej, że nie mają nawet rss-a, żeby powiadomić o nowych zmianach, które są tutaj: http://home.pl/firma/aktualnosci

 • Krzysiek

  A co w sytuacji gdy komponent lub moduł nie posiada plików sql. Np.:
  extensions.joomla.org/extensions/ads-a-a…nner-management/3642

 • edytuj znajdujący się w katalogu instalacyjnym joomla.sql TYPE=MyISAM zmień na ENGINE=MyISAM oraz TYPE = MyISAM na ENGINE = MyISAM.
  Mam jeszcze inne sposoby. Jeżeli chodzi o serwery home.pl korzystam z nich na co dzień, korzystając z autoinstalatora zero problemu z instalacją, a jak ktoś ręcznie wgrywa to musi mieć ten plik przygotowany i też po problemie. Ja ogólnie gorąco polecam.

 • Władek

  Cześć! Dzisiaj zetknąłem się z tym problemem i miły pan z infolinii napisał tak:
  „Prosze odnalzesc pliki : joomla_org.sql i joomla.sql, ktore znajduja sie w katalogu /installation/sql/mysql . Prosze wyedytowac te pliki i zamienic w nich kazdy fragment polecenia : TYPE=MyISAM CHARACTER SET `utf8` na ENGINE=MyISAM CHARACTER SET `utf8` . W niektorych wersjach Joomli, konieczne bedzie w podobny sposob wyedytowanie wszystkich plikoch z rozszerzeniem .sql w danym katalogu.”

  Zmieniłem w tych dwóch plikach (w innych nie ma tego fragmentu tekstu) i instalacja Joomla 1.5.22 przebiegła bezproblemowo!

  Pozdrawiam!

 • Aneta

  Dzięki za opisanie rozwiązania problemu. Zwłaszcza post Władka okazał się nieoceniony 🙂 Bez niego utknęłabym na dobre.

 • Tomek

  Dzięki za opisanie problemu, bo juz byłem załamany :(. PO 2 latach stwierdziłem, że nie umiem instalować joomli 🙂

 • Tomasz

  Gracias, bardzo pomocne!

 • TomekK

  Panowie i Panie, nawiązując do powyższego problemu (również straciłem wczoraj pół dnia) spotkał się ktoś z błędami w jForms? Zainstalować dał się dopiero po zmianie TYPE na ENGINE w *.sql, ale dodawać pól do formularza nie chce. Jeszcze coś trzeba podmienić.. 🙁 Nie mogę znaleźć…

 • Marcin

  Władek, dzięki wielkie za pomoc 😉

 • marcin

  Dzięki autorowi tego posta, poczułem się lepiej! Męczyłem się z dodaniem zakupionego poza home.pl templejtu do joomli- i myślałem, że to ja jestem łosiem, a okazuje się, że łoś jest „po przeciwnej stronie mocy”.

 • Poczytaj także inne wpisy z tym temacie.

 • dzięki TomekK – pomogło 🙂

 • JUSTINE666

  JA Cię dzięki!
  Mi instalacja komponentu zajęła dużo więcej czasu niż Wam, łącznie z przebudową całej bazy MySQL, zmienianiem wartości auto_incriement itp.
  Ale miło, że ktoś jednak powiedział o co chodzi 🙂