Poprawne aliasy artykułów w Joomla 1.5

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail

Nie od dziś mamy z tym problem, aby za każdym razem pamiętać i tłumaczyć klientowi, że aliasy artykułów w Joomla! są dla SEO – potrzebne, albo inaczej przydają się. Niestety domyślnie Joomla! 1.5 okalecza nasze polskie ogonki na ogół obcinając je, zatem nasz alias (a docelowo adres URL) potrafi wyglądać dziwacznie. Na szczęście jest na to rada.

Dzięki postowi Piotra (ppilus), dzięki, na nowo przypomniałem sobie o tym sposobie. Potrzebujesz zmodyfikować jeden plik: /libraries/joomla/filer/filteroutput.php :
1. Najpierw zmień kodowanie pliku na UTF-8, zapisz go.
2. Następnie po wierszu 83 dodaj poniższy kod:

Kod PHP:
 $from = array('ą','ć','ę','ł','ń','ó','ś','ź','ż' ,'Ą','Ć','Ę','Ł','Ń','Ó','Ś','Ź','Ż');
$to = array('a','c','e','l','n','o','s','z','z','A','C', 'E','L','N','O','S','Z','Z');
$string = str_replace($from, $to, $string);
//remove any '-' from the string they will be used as concatonater 

Uwaga, w/w sposób jest w 99% skuteczny, ale tylko dla nowo tworzonych artykułów (od tego momentu), a nie wszystkich – żeby była jasność. U mnie działa, a jak u was?

 • mirrr

  Czyli koniec z Alias Repair Tool 🙂

 • U mnie niestety nie zadziałało. A szkoda. 🙁

 • Jak już się odezwałem, to zapytam Cię Pawle (nie pytam na forum joomla.pl, bo stanowczo nie odpowiada mi lekceważący styl odpowiedzi tamtejszych ekspertów, na czele z Naczelnikiem): czy jest sposób, żeby zmienić domyślne sortowanie artykułów w panelu administratora? Dokładnie zależy mi na sortowaniu „wg daty dodania” z najnowszymi na górze (te potem najczęściej modyfikuję, przenoszę itp.). Nie znalazłem odpowiedzi ani w panelu, ani w necie. Przypuszczam, ze trzeba modyfikować jakiś fragment kodu, ale potrafię zrobić jedynie proste modyfikacje kodu Joomli, wyłącznie na intuicję – po prostu mi się po kilku próbach udaje coś tam zmienić tak jak potrzebuję. W tym przypadku nie mogę rozgryźć 🙁

  PS. Przy okazji – dziękuję Ci za dwie znakomite książki („Podręcznik” i „Firmowa”) i za ogromnie pomocny blog, którego jestem stałym czytelnikiem. Dla takiego administratora-samouka jak ja, jesteś nieoceniony.

 • chicku

  U mnie działa w podstawowym systemie artykułów, pod K2 nie działa : )

 • Paweł

  @chicku Przecież k2 generuje linki z polskimi znakami

 • Potwierdzam, bo używam na 2 serwisach, więc chyba ktoś ma „pecha” ?

 • maciej

  super, pomogło, dziękuje

 • Mariusz

  gotowy plugin, który naprawia stare oraz na bieżąco naprawia nowe artykuły znajduje się pod linkiem:

  http://nowepodhale.pl/hobby/40-wsieci/1755-plugin-poprawne-aliasy-w-joomla

 • Jose

  Dzięki za namiar na tą poprawkę. Zainstalowałem sobie i działa świetnie na 1.5.25. Osobiście to nie naprawiałbym starych aliasów, bo przecież są zindeksowane w google i naprawa spowoduje utratę cennych linków. Zgodzicie się ze mną ?