Z uwagi na częste zapytania:  „Jak odzyskać uszkodzoną stronę/bazę danych”. Opiszę trzy praktyczne i proste sposoby odzyskania strony w przypadku awarii.  Pamiętaj jednak, że w myśl przysłowia, że „z pustego to nawet Salomon nie naleje”, także twoim obowiązkiem jest posiadanie sprawnej kopii.  O czym dalej.  

„Na blondynkę” – jeśli byłeś(aś) na tyle głupi(a), że z głowy ci wyleciało robienie regularnej kopii zapasowej wtedy trzeba udać „słodką blondynkę” i napisać do administratora hostingu, aby przywrócił ci strone z backupu. Na ogół się to udaje, jednakże niektóre firmy kopię stron klienta robią co prawda codziennie, ale trzymają ją tylko 7 dni, albo co gorsza krótszy odcinek czasu. Na ogół także jest to kopia samej bazy danych, ale jak wiemy to artykuły(treść) najtrudniej jest odzyskać.

„Na greka” – od razu wyjaśnienie, wynika to z tego, że w Grecji powstał komponent Akeeba Backup służący do wykonywania kopii zapasowych. Komponent działa pod Joomla! 1.5, Joomla! 1.6 oraz ostatnia wersja z Joomla! 1.7. Jeśli więc masz pełną kopię możesz czuć się bezpieczny. Pamiętaj, aby zawsze przed instalacją nieznanych ci „cudownych” rozszerzeń kliknąć Zrób kopię. Zakładam, że masz kopię np. pełną, a więc zawierającą zarówno pliki, jak i bazę danych. Jeśli chcesz przywrócić tylko bazę danych wystarczy, że z tej paczki wyodrębnisz sam folder /installation i skopiujesz go na serwer. Zmień nazwę pliku configuration.php w głównym folderze i uruchom stronę. Jeśli zobaczysz nieco inny widok niż zwykły instalator, to powinno cię uspokoić, teraz wpisz znane ci z pliku powyżej dane bazy MySQL i przejdź cały proces importu. Po kilku chwilach twoja strona zacznie działać. Jeśli nie zmieniałeś prefiksu bazy, możesz przywrócić dawny plik configuration.php. Powinno działać. Pamiętaj, że jeśli w międzyczasie instalowałeś jakieś rozszerzenia to ich pliki nadal tam są i jeśli będziesz próbował je instalować ponownie to z pewnością Jooomla będzie krzyczała, że nie może z w/w powodu. Tym samym musisz ręcznie usunąć zbędne folder(y).
Przy okazji, Lazybackup_2.x to niezwykle przydatny dodatek (plugin), który po wpisaniu w konfiguracje adresu e-mail, wysyła on co określony czas kopię bazy danych (spakowaną) na skrzynkę pocztową.

„Na wyjadacza” – to rozwiązanie przyda się wtedy, kiedy masz tylko samą „czystą” bazę danych. Wtedy musisz skorzystać z narzędzia do zarządzania bazami danych np. PHPMyAdmin – w które wyposażone jest większość paneli hostingowych. Logujesz się podając nazwę użytkownika bazy i hasło. Następnie szukasz przycisku Importuj, następnie wskazujesz na plik z bazą i uruchamiasz proces. Ta metoda również powinna zadziałać, pamiętajmy, że nasza baza ma kodowanie UTF-8.

p.s.

Komponent AkeebaBackup – może i wielu osobom służy jako przydatne narzędzie do przenoszenia strony Joomla! z serwera A do serwera B. Po prostu potrzebujesz jeszcze Akeeba Kickstart – aby rozpakować na innym serwerze utworzoną paczkę .JPA lub .ZIP.

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji