Grupy dla użytkowników

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail

Załóżmy, że chcemy stworzyć osobne grupy dla użytkowników, ale tak, aby były tylko dostępne dla nich. A w nich samych może odbywać się dyskusja, osoby mogą dodawać zdjęcia. Takim przykładem z życia może być: projekt dla firmy obsługującej inne firmy. Oczywiście można to zrobić na komercyjnym JomSocial, ale pytanie czy zawsze trzeba coś kupować, szczególnie jeśli są rodowite patenty.

Do tego celu można wykorzystać komponent Agora forum i nielimitowane grupy userów, które są w nim standardowo dostępne. Wystarczy tylko wyłączyć oraz jeśli potrzebna powycinać wszystkie typowo forumowe opcje i dodatki, uprościć szablon forum i na ogół wystarczy to klientowi do jego potrzeb. Ogólnie każda z tych firm obsługiwanych przez tego klienta po wejściu na forum widzi tylko swój temat i w nim pisze – forum jest skonfigurowane jako forum jednego wątku, więc nie mogą tworzyć nowych, jedynie dopisywać się do istniejących. I jakoś wszystkim się spodobało takie rozwiązanie.

Ma to swoje zalety,  każdy użytkownik widział tylko swój temat, a administrator miał dostęp do pełnej ich listy. Ponieważ Agora ma nielimitowane grupy użytkowników – niezależne od Joomla! – z dowolnym dostępem, możesz bez problemu zrobić sobie osobne niewidoczne (tzn. widoczne tylko dla wybranej grupy) fora np. dla każdej firmy.

Jak zapewnia autor tego pomysłu, Rosciak, wszyscy są zadowoleni i korzystają z tego rozwiązania, mimo upływu czasu, do dziś dzień. Podkreśla to fakt, że czasem każde narzędzie znajdzie swoje kolejne zastosowanie.

Niniejszy wpis powstał na bazie wpisów z forum.joomla.pl i pomysłu Rosciak-a.

Zachęcam do lektury: Podręcznika użytkownika Agora (agora.org.pl)

 • Grzegorz

  CHoł choł choł.
  Agora jest dziurawa jak szwajcarski ser!!!!
  Z uwagi na kwestię bezpieczeństwa nie polecam nikomu instalować tego komponentu!!!

 • Ciężko odnieść się do komentarza który poza ogólną informacją nie podaje żadnych dowodów. Pobieżne przejrzenie możliwości Agory pozwala zauważyć, że są one duże i zaplanowane z rozmachem. Trudno, żeby spory jednak projekt był pozbawiony błędów. Jednak – na szczęście istnieje producent, który reaguje błyskawicznie na zgłoszone przez userów problemy z bezpieczeństwem. Wszelkie poprawki bezpieczeństwa były dostępne po chyba max 72 godzinach od daty zgłoszenia.

  Żeby to samemu sprawdzić, jak poważnie podchodzą do tematu, wystarczy sprawdzić linki http://jvitals.com/bugs/changelog_page.php i http://jvitals.com/bugs/roadmap_page.php

  Nikt z nich nie ukrywa, że Agora nie jest pozbawiona błędów, dodatkowo oczekują od nas jako użytkowników zgłaszania wykrytych błędów, ale są one eliminowane i jesteśmy już na całkiem niezłym etapie. Dodatkowo wkrótce ma wyjść wersja która położyła szczególny nacisk na usunięcie reszty wykrytych problemów (przeważnie małego kalibru)

  Co więcej – gdzie jak gdzie ale na forum jvitals (które śledzę – staram się zgłaszać błędy i takie tam) powinno być pełno komentarzy od użytkowników, którym zhackowano forum (o tym, że ja przez 18 miesięcy od beta wersji nie miałem żadnych problemów z jakimiś nieoczekiwanymi zdarzeniami już nie wspomnę). Kurde – nie ma. Nikt uparcie na złość Grzegorzowi nie chce przyjść i napisać – zhackowano mi forum. I to chyba wystarczy za cały komentarz do komentarza.

  Nie wiem, może Grzegorz opierał się na jakiejś becie, nie mam koncepcji skąd i na czym bazuje ta opinia. Ale chętnie poczekam na jakieś szczegoły. Jak na razie to dla mnie tylko tzw czarny PR>>

 • @Grzegorz, każdy komponent ma swoje słabe strony. Ale od tego są poprawki bezpieczeństwa oraz dodatkowe metody zabezpieczenia dostępu. To wszystko ma ograniczyć ewentualne ataki. Poza tym, jeśli owo forum traktujemy jako swoistego rodzaju intranet, wystarczy założyć dodatkowe hasło dla folderu z httaccesa i znacząco podniesiemy poziom bezpieczeństwa.