Wiadomo, czym szybciej działają elementy składające się na twój serwis, tym szybciej on działa, a więc uruchamia i tym krótszy jest czas wyświetlania się kolejnych podstron. Takim opóźniającym klockiem może być także moduł. Co zatem zrobić, aby go stuningować?
Oto kilka porad (2 pierwsze mają charakter uniwersalny, trzecia tylko dla Joomla!):
- Sprawdzić na stronie producenta czy nie ma nowszej, poprawionej wersji.
- Skopiować sobie na dysk lokalny cały folder z tym modułem np. mod_efekcik. Następnie przejrzeć jego zawartość, a głównie poszukać plików PNG, JPG oraz CSS. Jeśli nie znasz się na PHP, w zupełności wystarczy ci optymalizacja tych plików. Pliki graficzne mogą być za duże, więc np. możesz za pomocą kompresji uzyskać mniejszy rozmiar. Nawet jeśli zmieni się rozszerzenie, zawsze możesz go zapisać pod tym starym, przeglądarka i tak go wyświetli. A plik CSS – istnieje mnóstwo kompresorów online, które po wklejeniu kodu – zaoszczędzą ci od 10-50% wielkości kodu, na ogół likwidując zbędne spacje. W opcjach hardkorowych skracając składnie. Ale to drugie lepiej zrobić samemu.
- Jeśli moduł nie posiada opcji cache – czyli pamięci podręcznej możesz odpowiedni (patrz poniżej) kod wkleić, tak, abyś mógł w parametrach danego modułu włączyć/wyłączyć. Z kolei w ogólnej konfiguracji mógł wpisać jednostkę czasową (w sekundach) jak długo ów moduł ma być przechowywany w pamięci podręcznej. Wiadomo na ogół, czym dłużej tym lepiej.
<params>
<param name=”cache” type=”radio” default=”0″ label=”Enable Cache” description=”Select whether to cache the content of this module”>
<option value=”0″>No</option>
<option value=”1″>Yes</option>
</param>
.
.
</params>
Jak widzisz ów kod musi znaleźć się pomiędzy znacznikami <params> w pliku o rozszerzeniu XML (np. mod_efekt.xml), który każdy moduł posiada. Teraz wystarczy Twoje modyfikacje skopiować ponownie na serwer i przestestować. Pamiętając, aby sprawdzić na min. dwóch niezależnych przeglądarkach np. IE, FF lub Opera. Ile można dzięki tym operacjom zaoszczędzić, a więc zyskać, różnie od 5kb do nawet 500 kb. To z kolei przekłada się na odzyskane sekundy. Oczywiście nie ukrywam, że wszystko zależny od pierwotnej jakości wykonania rozszerzenia. Oraz naszych umiejętności, poświęconemu temu czasu i skupienia.
Czy należy przy tym włączać dodatek System-Cache i cache w Konfiguracji?
tak
Dzięki za odpowiedź. Być może uzyskam ją na jeszcze jedno pytanie związane z tematem. Co zrobić, aby po włączeniu cache były odświeżane reklamy w module wbAdvert? Niestety, ale cache „zamraża” losowe wyświetlanie reklam i po odświeżeniu widoczna jest zawsze ta sama… Jak to obejść? Czyli jak włączyć cache dla strony, wyłączając z niego jeden moduł- czy jest to możliwe?