Przeglądając newsy związane z serwisami społecznościowymi – w zakresie co nowego, jakie są nowe rozwiązania programistyczne natknąłem się na projekt Anahita Social Engine (anahitapolis.com). Pierwszy raz publicznie o tym rozwiązaniu można był usłyszeć na Vancouver Demo Camp 7 (7.07.2009).
Zacznę od nazwy – Anahita to bogini słodkiej wody i płodności oraz porządku społecznego, zwana też Naną (Piastunką). Imię Anahita wzięła od mitycznej rzeki. Zresztą logo projektu wyraźnie nawiązuje twarzy kobiety. Powstanie projektu związane było z tym, iż pewna grupa programistów chcąc zbudować serwis społecznościowy przeglądała dostępne na rynku rozwiązania. Ku ich rozczarowaniu ani CB, Elgg, SocialEngine, Drupal, Dolphin SN, WordPress – nie spełniał ich oczekiwań. Nie wiem na ile sprawdzali inne rozwiązania, ale cóż… w każdym bądź razie stwierdzili, że zbudują coś od nowa, oczywiście bazując na sprawdzonych rozwiązaniach wykorzystywanych m.in. w Drupalu i WP (+ Buddypress). Tym samym zrodził się ów projekt. Jego założenia są następujące:
- będzie to zbiór rozszerzeń (komponent + moduły + dodatki) do CMS Joomla!,
- oferuje popularne funkcjonalności dla rozwiązań społecznościowych,
- ma posiadać dużo lepszy kod i architekturę niż inne aktualne rozwiązania,
- integracja z FaceBook,
- używa framework Nooku,
- wparcie dla API,
- prosta obsługa – zarówno dla użytkownika jak i administratora,
- pomysły zaczerpnięte z innych gotowych serwisów społecznościowych,
- optymalizacja (szybkość i mało zapytań do bazy danych).
Koszty – na razie skrypt jest w fazie rozwoju, a dostępność jest odpłatna, jednak po fazie testów etc. – skrypt ma być FREE, czyli dostępny na liście rozszerzeń Joomla! – jako darmowy do pobrania, interesująca wizja.
Moim zdaniem z tego co widziałem to Anahita nie wprowadza nic nowego czego przykładowo by nie było w SocialEngine – http://www.socialengine.pl Nawet open-source’owe rozwiązania są wystarczające. Czy Anahita wypali to się przekonamy. Jako dodatek do Joomla! raczej nie ma szans bo już istnieje CommunityBuilder i JomSocial jako komponent do tworzenia portalu społecznościowego.
zły adres po kliknięciu w link anahitapolis.com