Na oficjalnym blogu WordPress pojawiła się do pobrania pierwsza beta WordPress’a 3.0, wraz ze stosownym ogłoszeniem.

Twórcy skryptu obiecują natywnie wbudowane funkcje dostępne w wersji MU (Multi User), obsługę wielu rodzajów wpisów (na wzór Drupalowych rodzajów zawartości – np. wpis tekstowy, podcast, videocast – lista dowolnie definiowana przez admina bloga) i inne usprawnienia.

Niestety trudno namierzyć jakie zmiany względem linii 2.x niesie WordPress 3.x – znalazłem jeden post z kilkoma przykładami, ale sądzę że jest tego więcej. Wśród nowości we wpisie wymienia się indywidualne szablony (podpisy) dla autorów treści, nowa domyślna skórka, ładowanie i konfiguracja obrazu tła dla każdej skórki i lepsze zarządzanie menu (obsługa przeciągnij i upuść, zagnieżdżanie, sortowanie, ukrywanie pozycji).

Na oficjalnym forum jest również wątek gdzie użytkownicy mogli zgłaszać swoje pomysły do wersji 3.0. Jest on zamknięty, ale podsumowania albo listy funkcji, które faktycznie weszły do 3.0 nie znalazłem.

Poprawka – jednak udało się odszukać oficjalną listę najważniejszych zmian w wersji 3.0. Poza wyżej wymienionymi jest na niej mowa o lepszej hierarchicznej taksonomii (kategoryzacji), poprawkach w obsłudze skórek potomnych, możliwości aktualizacji wielu pluginów na raz, poprawkach w porównywaniu treści, obsłudze nowych rodzajów plików, narzędziu konwertującym etykiety na kategorie i odwrotnie i całej masie drobniejszych poprawek.

Zasadniczo WordPress idzie w kierunku bycia skryptem do zarządzania Stroną a nie Blogiem (co widać choćby w zmianie z Blog na Site w panelu administracyjnym, lepszym natywnym wsparciu multisite, dowolnej ilości rodzajów wpisów). Myślę, że to dobra wiadomość dla wszystkich miłośników tego systemu.

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji