Prawda o skórkach w Drupalu

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail

Co byście powiedzieli na mały zaczyn do dyskusji? Pisząc artykuł o drupalowych skórkach postanowiłem wrzucić do niego trochę dziegciu. Ciekaw jestem Waszej opinii i reakcji na wyrwane z kontekstu (celowo) dwa akapity.

Prawda jest bolesna – Drupal kuleje jeśli chodzi o dostępność miłych oku skórek. Co gorsza, nawet skórki komercyjne są dostępne w niewielkich ilościach – a te naprawdę ładne i zawodowo przygotowane potrafią kosztować nawet 3-4 razy tyle co do konkurencyjnych systemów.

Jeszcze raz podkreślę – nie jest to problem z możliwościami Drupala. Zaryzykuję twierdzenie, że jest to problem z nadmiarem tych możliwości i trudnościami z ich opanowaniem przez amatorskich pasjonatów, którzy do innych systemów dostarczają niezliczone ilości darmowych, budzących w administratorach Drupala odrobinę nerwowej zazdrości skór.

Co Wy na to?

Krzysiek Palikowski

Ryba w Webie. Uzależniony od sieci, kawy, Drupala, muzyki i pierogów.

More Posts - Website - Twitter - Facebook - LinkedIn - Google Plus

 • Gotowców dla Drupala jest mało. To raczej fakt niezaprzeczalny. Jeśli ktoś chce (lub musi) bazować w swojej pracy na gotowych skórkach to faktycznie powinien rozglądnąć się za innym systemem. Z mojego, zawodowego puntu widzenia, ilość dostępnych gotowców nie ma żadnego znaczenia. Projekt graficzny przygotowuje grafik na podstawie makiety funkcjonalnej. Otrzymuję od niego plik PSD i tworzę skórkę Drupala. W ten sposób klient otrzymuje dokładnie to co zostało z nim uzgodnione. Elastyczność Drupala daje mi pewność, że można zrobić dowolny układ strony z dowolną funkcjonalnością.

 • cezio

  Ojtam, zaraz kuleje. http://drupal.org/project/themes to 440 szablonów dla D6, więc nawet jak 3/4 to amatorskie wprawki w themingu, to i tak jest nieźle. Poza tym wyszukiwarka wyrzuca całą masę serwisów i serwisików z szablonami dla zapytania ‚drupal themes’.

  Nie wypowiem się o kosztach szablonów na zamówienie, bo szablon robiłem dla pracodawcy, ale, odjąć czas potrzebny na przejrzenie i przetrawienie dokumentacji, nie jest to jakieś bardzo skomplikowane. Nieśmiało postawię tezę, że wszystkiemu winien jest niski popyt na szablony drupalowe (w porównaniu zwłaszcza z WP)

 • ciekawa teza, całkiem możliwe, choć dziwne skoro drupal to jednak jeden z popularniejszych cms,

 • Polecam zainteresować się Drupal Gardens – jest już pare prezentacji tego w różnych miejscach – to będzie masakra.

 • tak trochę miałem nadzieję na komentarze w stylu – nie jest tak źle bo mamy przecież „….” (i tu przykłady skór czy drupal gardens właśnie)…

  np. na http://mydrupal.pl/ właśnie została podpięta bardzo fajna skóra i opis super moduliku skinr – polecam – http://mydrupal.pl/zmiany-w-mydrupalpl

 • Adam

  …chociaż jeden polski portal z ładnym designem to uwierzę, że drupal jest OK. Co z tego, że ma mnóstwo możliwości i wygrywa w rankingach jak nikt jeszze nie stworzył nic ciekawego.

  ps. podpuszczam bo sam chciałbym stworzyć coś fajnego w drupalu lub zlecić komuś kto nie zedrze ze mnie jak ….

 • emito.net wygląda całkiem znośnie i jest na drupalu

 • Pingback: 2 nowe skórki w Drupalu 7? — elimu blog – Joomla! i Drupal()