Kilka razy zastanawiałem się jak dogonić Pawła w ilości (wartościowych) wpisów. Dziś zdobyłem w mojej beznadziejnej potyczce nowy oręż – publikacja za pomocą xml-rpc. Ten tajemniczo brzmiący skrót często jest stosowany zamiennie z Blog API. Jeśli to również Wam nic nie mówi, nie szkodzi – ważne żebyście wiedzieli do czego to służy.

A służy do uproszczenia sobie życia i codziennego blogowania. Zamiast pisać przez formularze wbudowane w WordPressa, Drupala czy usługę blogową z jakiej korzystamy (np. Blogger), robimy to w interfejsie zewnętrznym. Takim interfejsem może być program zainstalowany w Windowsie (np. BlogDesk) czy w pluginie do Firefoxa – ScribeFire.

Zalet takiego podejścia jest wiele. Przede wszystkim oszczędność czasu. Blogować możemy błyskawicznie, bez przechodzenia na stronę naszego bloga, logowania się itd. Nie musimy pamiętać hasła do bloga, bo aplikacja robi to za nas.

Co ważne aplikacje takie zazwyczaj potrafią obsługiwać wiele stron. Tak więc jeśli (jak ja) macie kilka stron na Drupalu plus jedną na WordPress, możecie śmiało z jednej aplikacji (teraz piszę z ScribeFire) blogować na wszystkich swoich serwisach.

Celowo nie napisałem nic o Joomla! bo to nie moja działka, ale zakładam, że Paweł poczuje się w obowiązku wspomnieć coś o narzędziach i dodatkach do niej.

Na koniec parę słów techniki. W WordPress musimy tylko włączyć opcję xmpl-rpc w ustawieniach pisania (…/wp-admin/options-writing.php). W drupalu musimy włączyć moduł blog api (lada moment, w Drupalu 7, będzie to moduł zewnętrzny) a następnie go skonfigurować.

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji