Kontynuując serię wpisów o drupalowych modułach chciałbym dziś krótko przedstawić moduły demo oraz backup and migrate.

Demo jest modułem dedykowanym do szybkiego wykonania kopii bazy danych serwisu nad którym pracujemy. Kopię taką możemy opisać dowolnym tekstem a następnie w dowolnej chwili przywrócić. Przypomina to trochę wykonanie punktu przywracania systemu Windows. Praca z modułem jest prosta i przyjemna – w dowolnej chwili robimy kopię a jeśli przekombinujemy lub popsujemy serwis swoimi testami, przywracamy stan sprzed popsucia.

Dodatkowy moduł wbudowany w demo może resetować serwis do wybranej kopii co określony czas – możemy w ten sposób zrobić dla użytkowników 'piaskownicę’ z informacją, że wszystko co na niej nabroją zostanie co x godzin wyzerowane.

Moduł demo został zaprezentowany w lekcji na elimu.pl.

Moduł Backup and Migrate to już prawdziwy kombajn pozwalający wykonywać i odzyskiwać kopię nie tylko bazy danych ale też plików całego serwisu. Możemy ustalić automatyczne wykonywanie się kopii co pewien czas:  do katalogu na serwerze, na konto ftp, mail, bądź też ręcznie wykonywać kopie pobierając je na dysk komputera.

Opcje kopii bazy danych są tu bardziej zaawansowane niż w Demo  i przydadzą się szczególnie przy dużych serwisach – możemy na przykład kopiować strukturę wszystkich tabel, ale ominąć kopiowanie danych zbędnych – sesji, pamięci podręcznej (cache), indeksów wyszukiwania, dziennik zdarzeń i inne. Wszystko to w sytuacji odtwarzania strony po awarii ma niewielką wartość a plik z kopią bazy jest dzięki temu o wiele mniejszy.

Podsumowując – demo polecam dla osób często potrzebujących zresetować witrynę do ustalonej wcześniej konfiguracji, bądź potrzebujących piaskownicy dla klienta. Backup and Migrate to świetne narzędzie wspomagające administratora w żmudnym zadaniu utrzymania świeżych kopii zapasowych całego serwisu.

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji