W dniu dzisiejszym na oficjalnym forum – dziale Beta Tester Chat – pokazała się wersja JomSocial 1.6.276 RC, która według informacji jest ostatnią przed ukazaniem się stabilnego wydania. Bardzo często pytacie mnie, czym różnią się wersje 1.5 a 1.6. Z całą pewnością poprawiono błędy i niedoskonałości, przy okazji dodając nowe bugi, tak jak to bywa. Niestety nad JS nie pracuje/pracowało 3 tys. inżynierów, jak w przypadku Windows 7. Jest lepiej, poprawiono np. głupi błąd błędnego kodowania dymków przy edycji profilu. Po drugie ponoć nowy komponent generuje mniej zapytań do bazy danych co przekłada się na jego większą wydajność. Grupy mają także więcej funkcji, zaś administrator ma większy wpływ na ilość publikowanych informacji. Tak tej funkcji bardzo brakowało np. w JomSocial 1.2.

Ciekawostka, szukałeś książki o JomSocial.  Jeśli tak to z pewnością ucieszy cię pierwsza zagraniczna publikacja wspominająca o tym komponencie społecznościowym: „Joomla! Bible” autor Ric Shreves., którą już zamówiłem. Ale i tak mój 2 stronicowy wpis w książce o Budowie serwisów społecznościowych był pierwszy, hihi, a co.

Niestety z uwagi na bardzo napięty grafik szczegółowe porównanie wersji 1.5 i 1.6 zostawiam na koniec kolejnego tygodnia, po prostu muszę zaległości zawodowe i książkowe nadrobić. Wiadomo grudzień każdego z nas z lekka wypompował finansowo, hihi.

Z dobrych wieści – coraz szybciej zbliża się premiera książki: Firmowa strona WWW. Idee, strategia, realizacja. Opis już jest, okładkę już widziałem. Z tego co czytałem mają jeszcze (mam nadzieje!) wprowadzić kilka poprawek, choć już było nieźle i klimatycznie. Tak, to ponoć z powodu okładki (?) druk i premierę ze stycznia przełożono na luty 2010.

htcZ ciekawostek helionowych – pamiętacie może zapowiedź Tworzenie mobilnych serwisów internetowych ? Tak, nadal od ponad półtorej roku wisi w zapowiedziach i nadal nic. Popytałem u źródła i okazało się, że autor zrezygnował z powodów osobistych i zawodowych. Szkoda, bardzo szkoda bo zapowiadał się taki ciekawy tytuł, tym bardziej że zlokalizowany u nas (czyt. polskie realia). Czy jest szansa, że się pojawi? Średnio to widzę, może wpółautor jakoś to pociągnie?, kto wie. Z drugiej strony z powodu smartfonów (np. HTC Hero, Nexus One, Nokia N900, Samsung Omnia) strony mobilne tracą na znaczeniu (?), każdy wchodzi na ich tradycyjne wersje. Wiadomo jak się ma ekran 3,2 cala albo większy i multitouch można szaleć. W temacie mobilności zauważyłem inną zapowiedź „Marketing mobilny” (także wyd. helion) – a więc jest promyk nadziei.

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji