Nieuchronnie przybliżam się do końca pisania książki o budowie szablonów dla Joomla!. Wiadomo czym człowiek dłużej myśli tym więcej sugestii się rodzi. Stąd też moje pytanie, ponieważ książka będzie posiadać dwa Dodatki A i B.
B – został przeznaczony na opisanie szablonów dla panelu administracyjnego. Został jeszcze A – planowałem napisać temacie „Szablony dla Joomla! – ewolucja i inspiracje”…. jednak nie wiem, czy czytelnicy będą chcieli oglądać same zrzuty ekranu, nawet jeśli opatrzę je krótkim komentarzem. W końcu książka to nie galeria. Zatem, może lepiej abym dał tam informacje na temat projektowania prototypów (zwanych także makietami, wireframes lub mockups) w odniesieniu do szablonów oraz serwisów w ogólności ?
Nie będziemy bawić się w sondę, zatem odpowiedzi proszę dodawać za pomocą opcji komentowania. Za jakim jesteś wariantem? A może masz inną sugestię?
/termin ważności pytania upływa 4 stycznia/
AKTUALIZACJA: Dodatek A – będzie o Modelach i prototypach (krótko i na temat), a sugestia Piotra i Bogdana znajdzie się w rozdziale 3 , na ile mi się ją uda zrealizować. Co do plików FTP – na razie kwestia otwarta, pomyślę pisząc 3-kę.
Jestem za projektowaniem prototypów.
Miałem napisać do Ciebie w tej sprawie maila ale skoro pytasz oficjalnie to piszę tutaj :)
Otóż nieocenioną pomocą dla wszystkich, którzy chcieliby projektować szablony dla Joomla! byłoby zawarcie w książce pełnej listy (z wyjaśnieniem) domyślnych parametrów CSS odpowiadających za wygląd modułów w podstawowej wersji szablonu. Wiadomo, że te nazwy są narzucone przez producentów Joomla!, więc ja np. chciałbym wiedzieć, za który element na stronie odpowiada dany parametr CSS :)
Uważam, że temat projektowania prototypów jest ciekawszy i bardziej odporny na wpływ czasu. “Szablony dla Joomla! – ewolucja i inspiracje” za rok będzie nieaktualny, bo wejdą nowe trendy.
Zdecydowanie jestem za propozycją Piotra było by to bardzo pomocne a i o prototypach też chętnie bym poczytał może uda się upchnąć oba zagadnienia albo dołożyć coś do pobrania z FTP Helion jak do niektórych książek ;-)
Zdecydowanie jestem za szablonami dla joomla, wg. formy, którą Piotr Sajnog zaproponował. A co będzie za rok z szablonami – to już temat na kolejną książkę:)
Według mnie to miałoby mały sens. Po zdobyciu trochę większego doświadczenia podczas tworzenia porządnych szablonów i tak korzysta się z template overrides nadpisując te wszystkie beznadziejne tabelki standardowo wypluwane przez Joomla.