Joomla! Profesjonalne tworzenie stron WWW

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail

W dniu dzisiejszym na helion.pl ukazała się kolejna książka o Joomla! 1.5 pt.: „Joomla! Profesjonalne tworzenie stron WWW„. Jej autorem jest Dan Rahmel – pisarz (wyd. Wrox) i praktyk – od wielu lat zajmujący się budową stron internetowych, także przy użyciu tego CMS-a. Książkę w wersji angielskojęzycznej mam już od przeszło roku, ponieważ zakupiłem ją kilka miesięcy po tym jak się ukazała na amazon (październik 2007). Niestety, polskim czytelnikom przyszło czekać na nią aż 2 lata, zanim pojawiło się jej tłumaczenie. Książkę oceniam na 4 (dobry z minusem). Z całą pewnością nawet teraz zaspokoi gusta większości początkujących czytelników.  Jednak oryginalny podtytuł „Programmer to Programmer”, moim zdaniem z lekka śmieszy po przeczytaniu całości. Można bowiem odczuć niedosyt czytając niektóre zagadnienia. Także te 2 lata w plecy zrobiło swoje (!), szczególnie kiedy będziecie czytać rozdział poświęcony rozszerzeniom. Wiadomo trochę się zmieniło, informacje się z lekka zdezaktualizowały, oczywiście na korzyść CMS Joomla!, a na niekorzyść książki.

Bardzo spodobała mi się formuła rozdziału 16 – a więc „Rzut okiem na popularne strony oparte na Joomla!” – i myślę, że nawiążę do tego sposobu prezentacji pisząc kolejną książkę w temacie Joomla!.

Tak wiem, książka nie należy do najtańszych – 79 zł bez promocji – po prostu „zaboli studencką kieszeń”. Książka w oryginalne kosztuje $29 (na amazon.com), a więc mniej więcej tyle samo co u nas. Z kolei na stronach wydawnictwa Wrox – nadal $39.99 – co jest czystym szaleństwem cenowym. Ja na pocieszenie (hihi) dodam, iż zapłaciłem na nią bodajże 100 zł, czy jakoś tak z kosztami wysyłki.

  • czy zakup książki o takiej tematyce wydanej tak dawno temu nie mija się z celem od czasu jej powstania zapewne wiele się zmieniło

  • Nie, nadal w 3/4 jest aktualna. Karol, jak może przeglądałeś spis treści ponad połowa dotyczy administracji CMS-a, a więc zagadnień które nie uległy zmianie. A te pozostałe 1/4 należy czytać uważnie – tzn. sprawdzając czy nie ma już czegoś nowszego i lepszego.

  • Jacek

    No cóż, myślę, że dwa lata to na tyle dużo, że pewnie większość materiału zawartego w książce jest już dawno dostępna i przetłumaczona. Chociaż osobiście wolę czytać książki lub wydruk z netu niż stricte „z monitora” :). Pozdrawiam

  • Jacek, całkowicie się z Tobą zgodzę, tym bardziej że książek o Joomla! już kilka jest. Ale jak to mówią kolejna nie zaszkodzi.