Jak podaje Wikipedia: Learning Management System, (LMS z ang. System Zarządzania Nauczaniem) – pomocny w zarządzaniu aktywnością szkoleniową i kompetencjami w organizacji. LMS zarządza dostępem do kursów online na które użytkownik został zarejestrowany. Sam e-learning jest procesem niestacjonarnego nauczania (przekazywania wiedzy i informacji) za pomocą nowoczesnych technologii informatycznych, w tym internetu. Technologie te wykorzystywane są do tworzenia, przetwarzania, przesyłania i prezentacji danych, informacji, a co za tym idzie wiedzy. E-learning związany jest z ideą samodzielnego kształcenia oraz podnoszenia kwalifikacji skutecznymi metodami – bez fizycznej obecności nauczyciela.

Proces nauczania wspomagają informatyczne systemy e-learningowe zwane platformami. Poszczególne platformy e-learningowe wyróżnia obecność lub brak następujących możliwości:

  • tworzenie kursów i materiałów dydaktycznych,
  • zarządzanie treścią edukacyjną,
  • dystrybucję kursów do odbiorców,
  • zarządzanie procesem edukacyjnym,
  • śledzenie procesu szkoleniowego,
  • raportowanie wyników uzyskanych przez użytkowników,
  • komunikację pomiędzy użytkownikami systemu.

W zależności od możliwości platform oraz ich specjalizacji można wyróżnić trzy klasy systemów e-learningowych:

  • systemy LMS (Learning Management Systems) ukierunkowane na zarządzanie procesem szkolenia za pomocą narzędzi raportujących, komunikacyjnych i testujących,
  • systemy CMS (Content Management Systems) ukierunkowane na tworzenie i zarządzanie materiałami dydaktycznymi (ich układem oraz zawartością),
  • systemy LCMS (Learning Content Management Systems) łączą w sobie cechy systemów LMS oraz CMS.  (źródło: Opracowano na podstawie książki elektronicznej, E-learning – notatki szefa projektu)

Czy zatem poważny CMS jakim jest Joomla! 2.5 (lub starsza wersja) jest w stanie podźwignąć cieżar bycia platformą e-learningową? Moim zdaniem tak, aczkolwiek wymaga to albo pracy (i środków), albo można też iść na swoistego rodzaju łatwiznę, jaką jest zakup odpowiednio przygotowanej platformy już pod tym kątem. Takim wyjściem może być zatem instalacja jednego z  komercyjnych komponentów:

(1) Joomlearn LMS Silver Edition (www.joomlashowroom.com)

(2) Guru ( guru.ijoomla.com )
(3) Joomdle – darmowy integrator platformy Moodle z Joomla (www.joomdle.com)
(4) Docebo’s Joomla LMS Plugin – dodatek dla Joomla pozwalający na integrację z platformą LMS Docebo

Hmm… a jeśli nie to, to co w takim razie zrobić? Wszystko zależy, od naszego pojmowania platformy e-learningowej. Czy to ma być strona na której tylko zarejestrowanym użytkownikom będziemy prezentować utworzone wcześniej animacje flash (kursy), czy coś więcej.

Przy okazji warto zapoznać się z lekturą opracowań Krzysztofa Satoła : http://satola.net/publicationsonline.php

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji