Dla wielu osób, które zaczynają swoją przygodę z Joomla, lub wracają do tego CMS po kilku latach przerwy wszystko wydaje się być nowe, skomplikowane, trudne, czy wręcz niezrozumiałe. A przecież miało być tak łatwo i intuicyjnie. Owszem jest, ale trzeba najpierw „przełamać lody”, pomyśleć, co dany produkt oferuje, i jak został zrobiony, aby nam pomóc. A także zapomnieć o starych przyzwyczajeniach. Troszkę jakbyśmy musieli się uczyć od nowa, czy wcielić się w developera tego rozszerzenia, bądź szablonu.

Pamiętajmy szablony oraz rozszerzenia dla Joomla! w 90% tworzą osoby, które kochają ten CMS, i są z nim związane od dłuższego czasu, czasami od samego początku istnienia tego systemu zarządzania treścią. Poza tym nie działają w próżni, wiedzą i widzą co się dzieje na rynku, jakie są potrzeby użytkowników, jak to robią inni developerzy także ci od wtyczek WordPress.  Czasami pewne zmiany, czy funkcje są wręcz „wymuszane” na forum wsparcia produktu, gdyż wiele osób prosi o drobne lub rewolucyjne wręcz zmiany.

Mini słowniczek pojęć:

  • Joomla – należy zaliczyć do oprogramowania typu CMS, po polsku to system zarządzania treścią. CMS jest również popularny WordPress.
  • Joomla = to połączenie plików PHP + bazy danych – i tylko w takiej konfiguracji może działać. Cała treść strony (teksty) trzymana jest w bazie danych, a nie w plikach. Obecna wersja Joomla  3.8 zachęca, aby używać PHP w wersji 7.
  • Treść prezentowana w Joomla – oparta jest na komponentach (np. artykuły), modułach oraz sporadycznie dodatkach.
  • Wygląd stron w Joomla! – związany jest z szablonem oraz komponentem, który może nadpisywać wygląd, ale także kolory.
  • Komponenty w Joomla! – działały i nadal działają w obrębcie szablonu. W miejscu, które zostało przeznaczone dla komponentu,  na ogół środkowa część strony (pod menu).
  • Moduły – z reguły wyświetlają treść pochodzącą z komponentów. Są jednak takie w których redaktor strony może tworzyć zawartość, nie tylko zarządzać jej wyświelaniem.
  • Helix3 – to połączenie dwóch elementów szablonu oraz frameworka, który dodaje dodatkowe funkcjonalności do szablonu np. wybór czcionki, zmianę układu siatki pozycji modułów. Tak jest darmowy i można go pobrać stąd. Może posłużyć ci jako baza do stworzenia dowolnej strony internetowej. Tym bardziej, że domyślne szablony w Joomla, aktualnie są słabe.
  • SP Page Builder (Free/Pro) – to komponent wraz z modułem służący do budowy podstron za pomocą addons (dodatków, bloków) z własnym układem, praktycznie niezależnym od szablonu. Wygląd można edytować od zaplecza, jak i frontu, ale trzeba się zalogować jako administrator.

Film: Wprowadzenie do tematu pracy z SP Page Builder Pro 2 / Helix3.

 

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji