Zainstalowałem Joomla! 1.6 alfa 2 – dosłownie przed kilkoma minutami – więc będzie na gorąco. Paczka instalacyjna – 4,3MB – po rozpakowaniu tylko 9,8MB. W folderach panuje porządek, nie widzimy już zbędnych plików w głównym folderze typu: COPYRIGHT.php, CREDITS.php, INSTALL.php, LICENSES.php etc. pozostały tylko 2 pliki .php – index i docelowo configuration. Duży plus.

Szablony – dla frontu -> aktualnie są dwa: atomic (nowy i na razie prosty do bólu, którego autorem jest Ron Severdia) oraz „nieśmiertelny” rhuk_milkyway. Moim zdaniem należy liczyć się z kolejnym konkursem na darmowy szablon, tak jak było w przypadku Joomla! 1.5 – dzięki, któremu mieliśmy dodatkowo JA Purity.

Instalacja – prosta, bezproblemowa. Wiadomo na razie brak polskiego instalatora.

Po zalogowaniu do panelu – zobaczymy nowy szablon wraz z nowymi ikonami. Wygląda miło, ale bardzo rysunkowo, oczywiście zawsze można skorzystać ze starych ikon.

joomla-16-ikony

Zmienił się również, a może przede wszystkim system zarządzania użytkownikami i ich profilami. Mamy grupy i dodatkowe pola w profilu – jest nieźle. Co ciekawe – nie ma już SuperAdministratora jest za to Super User – zabawna zmiana. Przy okazji zauważyłem, że oprócz przycisku Zapisz i Zastosuj – dodano zbiorczy „Zapisz i Utwórz” (Nowy).

Co niektórych zmartwi lub ucieszy – usunięto komponent Sondy, który jak sami wiecie był zbyt prosty by być użyteczny.

Media manager – wygląda i działa wyśmienicie (wystarczy spojrzeć na zrzut ekranu).

joomla-16-media-manager

Poza tym wydaje mi się, że całość panelu chodzi dynamiczniej i szybciej, chyba również dzięki nowym bibliotekom JS. Ok, to na tyle na dziś.

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji