cover-joomla

Tak wiem, zdjęcie zdradza już podsumowanie recenzji. Ale spokojnie nie będzie, aż tak różowo. Autora książki Sławomira Pieszczek znam i cenię sobie jego wkład w popularyzacje Joomla!. Można powiedzieć, że przejął pióro kiedy, ja przestałem pisać na ten temat.

Zacznijmy od okładki, prosta forma bez udziwnień graficznych, znak w dużej mierze przypomina ten znany fanom Joomla!. Drugie co bez wątpienia szybko zauważasz to waga książki. Ponad 460 stron składa się na „dużą” masę, nie wiem czy kulę zatrzyma, ale wiedzy tu sporo. Rozdziałów jest 11, ich układ jest przemyślany, zatem szybko znajdziesz treść, która będzie ci potrzebna. Dla kogo ?  Książka jak się domyślam pisana była głównie z myślą o:

  • początkujących użytkownikach tego CMS,
  • osobach, które używały Joomla! kiedyś i chcą się dowiedzieć co się zmieniło,
  • dla osób, które znają podstawy i chcą uzupełnić swoją wiedzę,
  • dla klientów, którym zrobiłeś stronę, aby poznali podstawy

Z tego co pamiętam pracę nad książką zakończyły się w wakacje bieżącego roku, zatem dotyczy ona najnowszej dostępnej obecnie wersji Joomla! 3.6.x. Z całą pewnością będzie jednak nadal aktualna nawet za rok, kiedy opublikują stabilne wydanie Joomla! 3.7 które de facto wniesie tylko kilka zmian.

Autor ma doświadczenie w pisaniu, być może dlatego jego poprzednia książka o Joomla! 2.5 miała taki pozytywny odbiór. Tegoroczna pozycja jednak nie jest tylko uaktualnieniem, porównując obie te pozycje widać wiele zmian, a także nowych treści, nowości z branży, a także przemyśleń autora. Osobiście zabrakło mi większej dawki informacji na temat WCAG 2.0 (AA) oraz kwestii pozycjonowania stron z udziałem tego CMS, tak wiem są odesłania do innych zasobów, jednakże te kilka stron więcej byłoby niezwykle pomocne dla niektórych administratorów. Z całą pewnością przed jej zakupem należy przeczytać fragment lub przejrzeć dostępny  spis treści. Owszem, książka nie jest tania, ale z pewnością ta dawka wiedzy jest tańsza od dowolnego kursu.

Oczywiście nie da się opisać wszystkiego zatem nie znajdziesz tutaj informacji jak tworzyć własne rozszerzenia, ale podstrony serwisu już tak, nie tylko przy użyciu modułów. Miły akcent znalazłem w rozdziale dotyczącym bezpieczeństwa, bowiem Sławek polecił moją kolejną książkę, której niestety premierę z grudnia 2016 przełożono na luty 2017.

Książka o Joomla 3.x mimo iż jest na rynku od miesiąca bardzo szybko trafiła na listę bestsellerów wyd. Helion, gdzie znajduje się w pierwszej 5-tce najbardziej poczytnych książek o technologiach webowych, gratuluje. To jeszcze nie koniec… zjedź kursorem poniżej zrzutu ekranu.

helion

Mini wywiad z autorem książki Joomla! 3.x. Praktyczny kurs  :

  1. Czy napisanie książki pomogło(a) ci w zawodowym życiu ?

Hmm, trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Przecież książka jest na rynku dopiero od kilku tygodni ;-)

Bardziej liczę no to, że pomoże czytelnikom w ich życiu zawodowym! Gorąco liczę na to, że inwestycja poniesiona w zakup mojej książki zwróci im się wielokrotnie.

  1. Czy i co byś dopisał , gdybyś mógł (krótko) do bieżącej ?

W pierwotnych planach miałem zamiar poświęcić jeden rozdział na omówienie jakiegoś rozwiązania typu sklep internetowy.

W książce wszystko opieram na konkretnych przykładach tworząc od podstaw konkretną witrynę! Ponieważ tematyka tej przykładowej witryny dotyczy e-booków na temat Joomla! i tworzenia stron WWW, aż się prosi, aby pokazać narzędzie do ich sprzedaży.

Jednak, okazało się, że książka w obecnej formie jest na tyle obszerna, że gdybym dołączył jeszcze jeden rozdział, to byłoby zbyt dużo!

Może,  uda mi się wydać osobną książkę w tematyce e-commerce? Zobaczymy ;-)

  1. Czemu jednak książka, a nie kurs video ?

Ponieważ książka, to taka grubsza wizytówka, no i fajnie wygląda na półce ;-)

To także świetny, własny materiał dydaktyczny, który mogę podarować swoim klientom ;-)

Do książki zawsze można zrobić materiał wideo!

 

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji