Dzięki uprzejmości Janusza Kamińskiego otrzymaliśmy możliwość pobrania komercyjnego szablonu Jumerix wraz z QuickStartem (Joomla 3.6), który można nabyć na TemplateMonster. Ok, zatem co można oczekiwać po produkcie, za który należy zapłacić i czy warto, postaram się odpowiedzieć w dalszej części.
- Pierwsze spostrzeżenie, paczka która należy pobrać jest sporych rozmiarów, ponad 750 MB. W pierwszej chwili myślałem, że ktoś się pomylił, ale okazało się, że to dołączone w osobnym folderze różne pliki PSD tyle ważą. Sam szablon to ponad 3,5 MB, zaś QS to ponad 180 MB (sporo).
- Szablon występuje aż w 8 wersjach językowych w tym także polskiej. Jednakże mimo instalacji na spolszczonej wersji Joomla! coś było nie tak z PL-ką. Okazało się, że nazwa pliku ze spolszczeniem (i nie tylko) szablonu jest inna niż być powinna. Na szczęście prosta zmiana (z pl-PL.tpl_theme000.ini na en-GB.tpl_theme3311.ini) i zaczęło działać. Aczkolwiek są dziury w tłumaczeniu, co w przypadku szablonów objawia się DUŻYMI LITERAMI.
- Framework na jakim oparto szablon jak się domyślam jest autorskim rozwiązaniem, gdyż nie skojarzyłem go z niczym co znam. Układ (layout) przetłumaczono jako „Rozstaw” zakładka ta umożliwia ustawienie pozycji modułów na całą szerokość strony lub w układzie pudełkowym o szerokości max 1200px. Kolejne opcje to możliwość wczytania loga strony – obrazek ten jest wykorzystywany także w widoku mobilnym. Także nie ma opcji wgrania innego dla smartfonów. Logo może zostać użyte także w stopce. Ciekawostką jest wbudowana opcja odpowiedzialna za regulamin strony i politykę prywatności, zatem nie musimy już wgrywać dodatkowych modułów/dodatków w tym celu. Zakładka Typografia umożliwia zmianę użytych nagłówków H1..H6 dla wybranych elementów, niestety czcionki z tego miejsca nie zmienisz. Według dokumentacji wymaga to już edycji pliku index.php szablonu. Ostatnia zakładka to Cechy, gdzie umieszczono kilka takich smaczków jak: Przycisk do góry, przełącznik wersji Mobilna/Desktop, zegar odliczania w przypadku widoku Offline oraz zmiana kolorystki na czarno-białą.
- QuickStart zawiera w sobie kilka bardziej i mniej popularnych rozszerzeń, przede wszystkim postawiono na : AcyMailing, VirtueMart3, Komento, Forum Kunena oraz JoomGallery.
- Szablon dzięki wykorzystaniu MegaMenu – daje duże możliwości jeśli chodzi o układy pozycji menu, a także umieszczanie w nim modułów. Zdecydowanie należy zaliczyć to do zalet. Jednak co dziwne w opcjach szablonu nie znalazłem możliwości zmiany domyślnego menu na inne.
- Cały widok strony demo został uzyskany za pomocą modułów. Co ma swoje plusy, ale obecnie coraz więcej firm wybiera Page Buildery do tworzenia podstron.
- Zainstalowano również rozszerzenie służące do rejestracji na stronie za pomocą serwisów społecznościowych Facebook i Google+.
- Szablon nadpisuje aż 9 widoków komponentów i 29 modułów, co jest imponującą liczbą.
Podsumowanie:
Z całą pewnością jest to ciekawe i gotowe rozwiązanie do wielu projektów, w tym e-commerce i portfolio w rozsądnej cenie. Jednak jeśli miałbym coś doradzić twórcom tego szablonu, to aby jednak zainteresowali się gotowym frameworkiem, który daje więcej możliwości jeśli chodzi o dopasowanie szablonu do potrzeb konkretnego projektu klienta.
Dzięki bardzo za ciekawą recenzję! Dawno już chcemy stworzyć własny framework dla Joomla! I niektóre kroki w tym kierunku już robimy.