Dzięki uprzejmości Janusza Kamińskiego otrzymaliśmy możliwość pobrania komercyjnego szablonu Jumerix wraz z QuickStartem (Joomla 3.6), który można nabyć na TemplateMonster. Ok, zatem co można oczekiwać po produkcie, za który należy zapłacić i czy warto, postaram się odpowiedzieć w dalszej części.

  1. Pierwsze spostrzeżenie, paczka która należy pobrać jest sporych rozmiarów, ponad 750 MB. W pierwszej chwili myślałem, że ktoś się pomylił, ale okazało się, że to dołączone w osobnym folderze różne pliki PSD tyle ważą. Sam szablon to ponad 3,5 MB, zaś QS to ponad 180 MB (sporo).
  2. Szablon występuje aż w 8 wersjach językowych w tym także polskiej. Jednakże mimo instalacji na spolszczonej wersji Joomla! coś było nie tak z PL-ką. Okazało się, że nazwa pliku ze spolszczeniem  (i nie tylko) szablonu jest inna niż być powinna. Na szczęście prosta zmiana (z pl-PL.tpl_theme000.ini na en-GB.tpl_theme3311.ini)  i zaczęło działać. Aczkolwiek są dziury w tłumaczeniu, co w przypadku szablonów objawia się DUŻYMI LITERAMI.
  3. Framework na jakim oparto szablon jak się domyślam jest autorskim rozwiązaniem, gdyż nie skojarzyłem go z niczym co znam. Układ (layout) przetłumaczono jako „Rozstaw” zakładka ta umożliwia ustawienie pozycji modułów na całą szerokość strony lub w układzie pudełkowym o szerokości max 1200px. Kolejne opcje to możliwość wczytania loga strony – obrazek ten jest wykorzystywany także w widoku mobilnym. Także nie ma opcji wgrania innego dla smartfonów.  Logo może zostać użyte także w stopce. Ciekawostką jest wbudowana opcja odpowiedzialna za regulamin strony i politykę prywatności, zatem nie musimy już wgrywać dodatkowych modułów/dodatków w tym celu. Zakładka Typografia umożliwia zmianę użytych nagłówków H1..H6 dla wybranych elementów, niestety czcionki z tego miejsca nie zmienisz.  Według dokumentacji wymaga to już edycji pliku index.php szablonu. Ostatnia zakładka to Cechy, gdzie umieszczono kilka takich smaczków jak: Przycisk do góry, przełącznik wersji Mobilna/Desktop, zegar odliczania w przypadku widoku Offline oraz zmiana kolorystki na czarno-białą.
  4. QuickStart zawiera  w sobie kilka bardziej i mniej popularnych rozszerzeń, przede wszystkim postawiono na : AcyMailing, VirtueMart3, Komento, Forum Kunena oraz JoomGallery.
  5. Szablon dzięki wykorzystaniu MegaMenu – daje duże możliwości jeśli chodzi o układy pozycji menu, a także umieszczanie w nim modułów. Zdecydowanie należy zaliczyć to do zalet. Jednak co dziwne w opcjach szablonu nie znalazłem możliwości zmiany domyślnego menu na inne.
  6. Cały widok strony demo został uzyskany za pomocą modułów. Co ma swoje plusy, ale obecnie coraz więcej firm wybiera Page Buildery do tworzenia podstron.
  7. Zainstalowano również rozszerzenie służące do rejestracji na stronie za pomocą serwisów społecznościowych Facebook i Google+.
  8. Szablon nadpisuje aż 9 widoków komponentów i 29 modułów, co jest imponującą liczbą.

jumerix-900x538

Podsumowanie:

Z całą pewnością jest to ciekawe i gotowe rozwiązanie do wielu projektów, w tym e-commerce i portfolio w rozsądnej cenie. Jednak jeśli miałbym coś doradzić twórcom tego szablonu, to aby jednak zainteresowali się gotowym frameworkiem, który daje więcej możliwości jeśli chodzi o dopasowanie szablonu do potrzeb konkretnego projektu klienta.

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji