Być może nie każdy śledzi z wypiekami na twarzy ostatnie zmiany w planie wydawniczym systemu Drupal dlatego wyjaśniamy – co się dzieje z numerkami wersji tego CMS i skąd nagle mamy kolejny Release Candidate numer 1 – tym razem wersji 8.1.0 (update – kilka godzin po publikacji tego wpisu została wydana wersja stabilna Drupal 8.1.0)?
Otóż zawiadowcy projektu Drupal musieli w końcu przyznać, że 6 lat oczekiwania na nowe funkcje w systemie to „lekkie przegięcie”. Biorąc przykład z wielu znanych projektów, których cykle wydawnicze w ostatnich latach znacznie przyspieszyły, wprowadzono do Drupala (do tej pory mającego zawsze wersję „dużą” i „małą” czyli „po kropce”) wersjonowanie semantyczne, czyli podział na wersje „duże”, „średnie” i „małe”, przy czym:
- duże wersje będą nadal wydawane raz na kilka lat,
- średnie wersje (i to jest nowość) będą wydawane co kilka miesięcy i będą pozwalały „przemycić” nowe funkcjonalności do rdzenia Drupala,
- małe wersje będą działać jak dotychczas – regularnie podnosić niezawodność systemu a w razie potrzeby łatać luki bezpieczeństwa.
Poniższy rysunek (źródło) pokazuje to w prosty i skuteczny sposób:
Osobiście bardzo mi ten nowy schemat odpowiada i mam nadzieję, że w kolejnych „średnich” wersjach zmiany będą coraz ciekawsze. Warto też docenić sam fakt dotrzymania danej lata temu obietnicy – niejeden tego typu pomysł kończył swój żywot na etapie kłócenia się o szczegóły lub braku mocy przerobowych na jego implementację.