drupal-relay_1Po piętnastu wydaniach alpha, po niekończącym się czekaniu na wyczyszczenie kolejki beta-blokerów, po chwilach zwątpienia i niedowierzania, w końcu jest pierwsza beta Drupala 8.

Wyczekana wersja przynosi obietnicę ustabilizowania najważniejszych API i struktury danych, tak aby programiści mogli budować nowe i przenosić stare moduły do nowej wersji. Nadal nie zaleca się stawiania na tym wydaniu produkcyjnych serwisów, ale strony testowe i eksperymentalne – jak najbardziej.

Przyznam, że ta wersja ma całkiem spore szanse popaść w 2 skrajności jeśli chodzi o odbiór użytkowników. Z jednej strony jest cała masa smakowitych nowych funkcji i możliwości – o których pisałem już kiedyś. Z drugiej czai się niewiadoma związana z ogromnymi zmianami w kodzie i architekturze systemu – między Drupalem 7 a 8 zieje przepaść technologiczna. Nie są to czcze słowa tylko przepisanie 3/4 kodu od nowa – rewolucja przypominająca (aczkolwiek proporcjonalnie mniejsza) przejście z Windows 98 na XP.

Dlaczego to zagrożenie? Bo ryzykujemy masą błędów i chorób wieku dziecięcego (Drupal 8 należy traktować niemal jak nowy system). Ikspek był, umówmy się, do drugiego Service Packa, naprawdę chwiejnym i obrzucanym błotem systemem. Podobnie może być ze stabilnością i wydajnością Drupala 8 i to może początkowo mocno nadszarpnąć jego, i tak niezbyt mocną, pozycję „marketingową”, szczególnie wśród niezaawansowanych użytkowników tanich hostingów.

Tak czy siak cieszę się, że kolejny kamień milowy został osiągnięty. Teraz tylko naprawić niecałą setkę krytycznych błędów i może przed Wielkanocą dostaniemy Release Candidate 1 :).

Więcej o Drupalu 8 przeczytasz na naszym blogu oraz na specjalnej stronie drupal.org.

 

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji