cms-265128_640Cytując klasyka „If a user is required to create an account with your site before they can comment, you might as well ask them to fetch you a soda from mars. It’s probably not going to happen„.

Zauważyliście pewnie, że na naszym blogu komentarze obsługiwane są od kilku dni przez usługę Disqus? No pewnie że zauważyliście, spostrzegawcze skurczybyki.

Przyznam jednak, że nadal nie jestem przekonany do słuszności tej decyzji. Nie spędziłem nad wyborem zbyt wiele czasu, nad czym trochę boleję bo mam tę wadę, że nawet wybierając głupi odkurzacz lubię przejrzeć setki porównań, opinii i komentarzy. Oparłem się raczej na intuicji i popularności Disqus’a. Jestem pewien, że nie jest to szczególnie zły wybór, ale z drugiej strony ciekawi mnie czy istnieją lepsze – a jeśli tak to jakie i dlaczego. Zachęcam do komentowania i sugerowania nam ciekawych alternatyw wraz z argumentami dlaczego właśnie ten czy inny system jest lepszy.

Łażąc po różnych WordPressowych blogach możemy spotkać wiele fajnych sposobów na ulepszenie systemu komentarzy. Na blogu Wojtka Tylusia na przykład jest plugin Comment’s Evolved (znany wcześniej jako gplus comments), którego developer jest autorem cytatu otwierającego ten wpis. Zdarzają się blogi wykorzystujące social comments. Pamiętam też dyskusję nad wyborem systemu do Antyweb’a. Wydaje mi się, że kiedyś przesiadali się na Facebook Comments ale teraz widzę, że wrócili na Disqus’a. Sporo dyskusji, wpisów a nawet wyników badań na ten temat znajdziemy wpisując w Google frazy typu „najlepszy system komentarzy do WordPressa” czy podobne.

Istnieją również liczne sposoby turbodoładowania natywnych komentarzy, tak aby nie polegać na zewnętrznej usłudze a mimo to zaoferować gościom wygodne i funkcjonalne komentowanie.

Na szczęście Disqus nie zamyka nas w swojej usłudze i pozwala bezboleśnie „wyjść” z niej bez utraty pozostawionych w trakcie jej używania komentarzy. Myślę, że między innymi dzięki temu system ten jest tak popularny. Jeśli zatem przekonacie nas, że jest lepsza alternatywa to nie widzę problemu aby przeskoczyć z jednego kwiatka na drugi :).

Na koniec kilka linków do popularnych systemów pozwalających „wyoutsource’ować” komentarze:

No cóż, jak przystało na tematykę wpisu – komentujcie! :)

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji