Joomla! w kwestii edycji od frontu ten CMS oferuje coraz więcej. Przypominają mi one przy okazji funkcjonalności jakie od długiego czasu oferuje m.in. Concrete5. Najnowsza wersja J!3.3 (a także J!3.4 dev) w opcjach konfiguracji globalnej umożliwia włączenie edycji zarówno modułów, jak i menu z poziomu zalogowanego od frontu użytkownika o uprawnieniach administracyjnych. Jeśli do tego dodamy wbudowaną możliwość edycji artykułów, czy opcje menu – Dodaj / Wyślij nowy artykuł otrzymujemy praktycznie niemalże komplecik narzędzi, aby nasz klient nie musiał „grzebać”, w dostępnych dla nas Super Administratorów, opcjach zaplecza.


Opcja "dostosuj" w artykułach dostępna dla użytkowników mających uprawnienia edycyjne

Opcja „Dostosuj” widoczna w artykułach dostępna dla użytkowników mających uprawnienia edycyjne

Będziesz w dobrej sytuacji, kiedy używane (zainstalowane) na stronie komponenty mają widok umożliwiający dodawanie nowych treści od frontu (np. wydarzeń do kalendarza, czy plików do działu „Do pobrania”).  Jednak czasami to za mało. Chcemy z naszego CMS wycisnąć więcej, oczywiście wszystko w jednym słusznym celu, aby uchronić zaplecze. Do listy przydatnych rozszerzeń z pewnością przydatne okażą się następujące:

 • User Article Manager (UAM) – komponent pokazujący listę artykułów w formie tabelki  z opcjami m.in. edytuj, kasuj, wyłącz.
  demo-pl
 • Add user Frontend (ghanja.be) –  komponent, który umożliwia  zakładanie kont nowych użytkowników z poziomu frontu. Komponent występuje w wersji darmowej, jak i Pro mającej trochę więcej opcji. Nie jest to jedyny komponent, który to potrafi – do tej puli należy zaliczyć również: darmowy Mshah Frontend User Manager – który ma możliwość zarządzania użytkownikami od frontu (dodawanie, usuwanie, blokowanie, import i eksport).

  Mshah User Manager

  Mshah User Manager

 • Autocheckin – plugin/dodatek, który automatycznie odblokowuje zablokowane artykuły – jeśli poprzedni redaktor dość niefortunnie kończy edycje blokując artykuł (ikona kłódeczki). Rozszerzenie przydatne również dla edycji w zapleczu.
 • JUser Prune – dodatek który automatycznie usuwa użytkowników, którzy nie aktywowali lub używali swojego konta przez określony czas. Okazuje się to niezwykle przydatne, kiedy serwis umożliwia rejestracje bez zabezpieczeń antyspamowych, wtedy w krótkim czasie rejestrują się dziesiątki botów, które myślą, że coś zdziałają przez sam fakt rejestracji.
 • Oczywiście dobry edytor WYSIWYG – to także niezbędny element. Nie zapominajmy również o pluginach i powiązanych z nimi przyciskach do paska narzędzi, które ułatwiają dodawanie tzw. shortcode – skrótów aktywowanych przez konkretny dodatek.
 • Jeśli chodzi o zarządzanie bannerami reklamowymi na stronie internetowej, to można spróbować używać FlexBanner – który ma opcje wglądu w statystyki wyświetlania reklam od frontu, oczywiście po opublikowaniu widoku w menu.

FlexBanner

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji