Sławek Szulczewski

Sławek Szulczewski

Ponieważ kibicujemy wszelkim inicjatywom edukacyjnym i staramy się doceniać pracę osób, które aktywnie udzielają się w społecznościach tego czy innego CMS’a postanowiłem opublikować dziś krótki wywiad ze Sławkiem Szulczewskim. Dla osób uczących się podstaw Drupala powinna być to osoba znana z wielu nagrań i webinariów, na których prezentowane są wszelkiej maści poradniki dotyczące używania tego CMS’a. Uznałem, że obecnie trudno znaleźć osobę, która więcej robi dla przyciągnięcia nowych i niedoświadczonych użytkowników do drupalowego „półświatka” i dlatego warto podpytać Sławka co, jak, kiedy i dlaczego to wszystko robi. Może więcej osób pójdzie jego śladem i powstanie dzięki temu więcej wartościowej treści o Drupalu.

Pytania ułożyłem w 5 minut, jeśli chcecie o coś zapytać to piszcie w komentarzach, zrobimy „dogrywkę”.

Pozwoliłem sobie wprowadzić drobne korekty edytorskie oraz wtrącenia oznaczone [nawiasami i pochyłą czcionką].

 

Krzysiek: Hej. Mam taki koncept, żeby na elimu.pl opisać Twoje serwisy drupalowe jako przykład pracy u podstaw, więc wymyśliłem sobie szybki mini-wywiadzik, prześlę ci tu pytania. Jakbyś miał czas i chęć to odeślij odpowiedzi na maila, dzięki. 

Sławek: Dziękuję za zaproszenie do udzielenia wywiadu, jest mi ogromnie miło, że wybór padł na moją osobę, postaram się udzielić wyczerpujących odpowiedzi i pozostawić kilka tajemnic na później :).

1)      Wybierasz się na drupal camp Wrocław?

Tak na Drupal Camp Wrocław wybieram się, jest to obowiązkowa impreza, w jakiej warto uczestniczyć, poznać osoby z sieci i porozmawiać na ciekawe tematy, takiej okazji nie można przegapić. Może uda się, co nieco powiedzieć na Campie, ale to już w kwestii głosujących i organizatorów.

2)      Jak długo się zmagasz z Drupalem?

Drupala poznawałem już od wersji 4.7 choć wtedy miałem wiele zastrzeżeń, najwięcej projektów ruszyło od wersji 6, do dzisiaj działają na starej „szóstce” odosobnione realizacje w tym Videoderupal.pl

3)      Co cię skłoniło do wyboru Drupala w 1-szym projekcie?

Komercyjnie wersja na Drupal 6, którą można nazwać ciekawym projektem, wybór był jednoznaczny [- zadecydował] czas realizacji i funkcjonalności. Dzięki temu, co można znaleźć na drupal.org właściwie wykonany może być dowolny projekt. W tym pierwszym liczyło się by można było szybko rozbudować serwis o wybrane funkcjonalności oraz łatwość zarządzania dla klienta.

4)      Co cię skłoniło do rozpoczęcia pracy u podstaw – nagrywania szkoleń, dzielenia się wiedzą?

Dłubiąc w wersjach 5 i 6 drupala, można było znaleźć wsparcie, jednak dla tych, co rozpoczynali przygodę polskiego wsparcia nie było zbyt wiele. Wtedy padła decyzja by połączyć już wcześniej wypracowane sposoby dokumentowania zmian z wiedzą zdobywaną w kropelce. Wideo to chyba najskuteczniejsza forma by przekazać wiedzę innym stąd moja decyzja by wesprzeć tych, dla których Drupal był zagadką. Jest jeszcze jedna kwestia, każde nagranie czy kurs to nowe doświadczenie i ogrom pozytywnych komentarzy to daje wiele satysfakcji oraz ochoty do dalszego działania. [Sporo nagrań znajdziecie na kanale Youtube Drupalomanii]

5)      Jakie miałbyś rady dla osób chcących zbudować silną społeczność Drupala w PL?

Rady to może zbyt duże słowo, nazwałbym to marzeniami, tak, aby bez patrzenia na innych przygotować poradniki, szkolenia i oddać do społeczności wiedzę oraz wsparcie. Uważam, że to da pozytywny efekt i dla wielu przyniesie korzyści, choć szkolenia i poradniki to czas, którego chyba każdemu z nas brakuje. Może na tegorocznym Campie uda się zainicjować taką współpracę – widziałem, że inicjatywa jest i wspierasz ją również to miłe, że nie czekamy a działamy. [Sławek ma na myśli to spotkanie]

Chętnie wesprę każdą akcję by popularyzować Drupala w Polsce, kilka pomysłów padło na jednym z hangouts, choć brakuje czasu i zgranego zespołu, ale wierzę, że się uda.

6)      Możesz zdradzić dlaczego masz 3 serwisy z materiałami drupalowymi (videodrupal, drupaledu, drupalomania… chyba że jest coś jeszcze? ), czy będziesz któreś „wygaszał” czy może wszystkie 3 się jakoś uzupełniają?

Fakt, że rozwijanie trzech serwisów to trochę dziwnie wygląda, jednak przed uruchomieniem Videodrupal.pl opracowałem strategie i staram się trzymać planu. W skrócie Drupalomania.pl dostarcza szorty (krótkie poradniki) i pełne ścieżki szkoleniowe, Videodrupal.pl to serwis gdzie są darmowe i odpłatne materiały, kwota myślę, że jest do przyjęcia a dostęp na określony czas. Drupaledu.pl to zamknięty serwis dla poznania wąskiej, ale zaangażowanej grupy odbiorców, do tego webinary tematyczne, po których otrzymuję ogromny feedback ze strony uczestników.

Już nie długo serwisy złączy jeden wspólny cel, ale to pozostawię, jako tajemnicę. Pytałeś o wygaszanie, w chwili obecnej nie planuje wygaszenia raczej rozwój. Jest on utrudniony w pojedynkę, dlatego cały czas szukam osób chcących poznać Drupala oraz uczestniczyć w ciekawych projektach, tworzyć funkcjonalności.

7)      Jakie plany na następne miesiące i lata?

Najbliższe miesiące to jak pewnie się domyślasz Drupal 8, ale nie pozostaje bez wsparcia siódemka, i teraz trwa przygotowanie kolejnych materiałów. Po za szkoleniami chcę więcej wsparcia dać w formie webinarów, widzę w tym sens.

8)      Czym oprócz Drupala się zajmujesz – chodzi zarówno o inne technologie, no i czy starcza Ci czasu na jakieś życie pozakomputerowe

Na co dzień pracuje, jako administrator systemów serwerowych i współpracuje przy bardzo ciekawym projekcie. Technologie nie są tajemnicą, świadczę wsparcie w obsłudze i rozwoju struktury na platformach opartych Microsoft oraz dystrybucje Linuxa. Jednak to nie jedyne zainteresowania, bo od wielu lat podobnie jak ty Krzysztofie żyję technologiami webowymi, Drupal daje wsparcia dla tworzenia ciekawych rozwiązań w krótkim czasie, choć nie jest do wszystkiego.

Pytałeś o czas na życie pozakomputerowe: jak każdy mam obowiązki oraz rodzinę, staram się wolny czas spędzać z dziećmi i żoną. Dzięki wyrozumiałości rodziny mogę realizować takie przedsięwzięcia jak webinary, stąd przyjąłem zasadę by weekendy spędzać z dala od komputera. Jak znajdę chwilę idę pograć w paintball oraz pobiegać by nabrać nowych sił i pomysłów na kolejne materiały, jakie można by przekazać innym.

 

Jeszcze raz dziękuję za zaproszenie do wywiadu, mam nadzieję, że udzieliłem wyczerpujących odpowiedzi oraz pozostawiłem, co nie, co na najbliższe tygodnie. Wszystkim czytelnikom życzę ciekawych wyzwań oraz zrealizowania wymarzonych projektów w Drupalu by później móc podzielić się wiedzą z innymi.

Pozdrawiam

Sławek Szulczewski

 

 

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji