Backdrop to fork Drupala stworzony przez developerów, którym nie podoba się ścieżka rozwojowa Drupal 8. Rozpoczęli oni na GitHub pracę nad forkiem bazującym na Drupalu, ale opartym o architekturę znaną z wersji siódmej CMS-a.

Celem projektu jest system, który zawiera nowe funkcje (planowane dla Drupala 8) ale nie wywraca do góry nogami architektury, API, przyzwyczajeń programistów itd. Ma to być „bezpieczna przystań” dla osób, które tworząc dotąd rozwiązania oparte o Drupal 6 i 7, nie chcą od nowa uczyć się masy nowych frameworków, tylko po to, aby „być na czasie”. Twórcy inicjatywy Backdrop utrzymują, że chcą w ten sposób stworzyć alternatywę dla programistów, którzy mogliby zupełnie porzucić Drupala na rzecz innych CMSów.

Drupal 8 jest ogromną rewolucją w kodzie – ponad trzy czwarte systemu zostało przepisanych na nowo, architektura została zbudowana niemal od zera a do paczki z Drupalem włączono część frameworka Symfony2. Imperatyw programowania obiektowego, będący wiele lat omijany przez autorów kolejnych wersji Drupala, stał się teraz obowiązującym standardem. Celem tych zmian jest dotarcie z Drupalem (i przekonanie do niego) „profesjonalnych” developerów pracujących w zespołach wytwórczych „z prawdziwego zdarzenia”, czyli wieloosobowych projektach, z ciągłą integracją, wersjonowaniem kodu, testami jednostkowymi, środowiskami DEV/QA/TST/PRD itd.

To wszystko sprawia, że dotychczasowi programiści i twórcy rozwiązań (często pracujący w pojedynkę, dla których programowanie nie jest źródłem dochodów, a jedynie hobby) mają sporo do nauki i prześledzenia zmian.

Więcej o backdrop przeczytacie na stronie projektu, blogach liderów projektu (Jen i ) jak i w licznych reakcjach drupalowej społeczności i blogosfery. Jeśli wolicie posłuchać o tej inicjatywie to zachęcam do świetnego podcastu – wywiadu z dwójką liderów Backdrop – opublikowanego na Lullabot.com, oraz w audycji na DrupalEasy.

Jeśli chcecie wesprzeć twórców Backdrop – wrzućcie do ich kapelusza parę złociszy na Indiegogo.

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji