Drupal 8 alpha 3 wydany!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail

Wokół Drupala 8 narosło już tyle pogłosek, plotek i półprawd, że czas najwyższy na jakiś konkret. Takim konkretem jest na pewno trzecia alpha, którą opublikowano kilka godzin temu.

Wydanie to zawiera, jak to alpha, całą masę (dokładnie 849) poprawek względem alpha-2 i z pewnością mocno zbliża nas do wydań beta, które będą skierowane już nie do hardkorowych hipsterów ale do średniozaawansowanych użytkowników, którzy będą mogli testować w miarę stabilny produkt i zgłaszać zauważone błędy.

Póki co jednak nie ma co stawiać na tym kodzie nic produkcyjnego – chyba że mamy całe stado programistów pod ręką i chcemy być w hiper-awangardzie, tak jak zrobił to zespół z Sensio Labs, co odbiło się szerokim echem w szeregach zarówno drupalowców jak i miłośników frameworka Symfony, którego spore części włączono do Drupala 8.

Jeśli chcecie posmakować kropki w wersji 8 alpha-3 to skorzystajcie z opisywanego dziś simplytest.me i kliknijcie tutaj a następnie postępujcie zgodnie ze wskazówkami.

nowy wygląd instalatora

 

Podzielcie się wrażeniami!

Krzysiek Palikowski

Ryba w Webie. Uzależniony od sieci, kawy, Drupala, muzyki i pierogów.

More Posts - Website - Twitter - Facebook - LinkedIn - Google Plus

Tags:
 • DMati

  Testowałem ostatnio i d8 alpha i dystrybucję Spark i przyznam, że od zewnątrz jakby to powiedzieć jaj nie urywa. A myślałem, że urwie. Zobaczymy jak to w całości będzie się prezentować w finalnej wersji.

  Ale już mi nie spieszno do ósemki. Jedno jest pewne, Drupal team potrzebuje porządnego designera, który podrasuje praktycznie wszystko.

 • Dawid

  A udało Ci się wybrać „język polski” ??
  Mi instalacja przy wyborze języka potrafi na 5 minut podbić procesor na max i osiągnąć „time limit”.

  Na domyślnym angielskim tego nie ma.
  cUrl i wszystko zgodnie z „zaleceniami”.

 • @Dawid na simplytest.me bez problemu udało się, na localhost nie testowałem, ale miałem podobne objawy w sieci z serwerem proxy wymagającym autoryzacji po Active Directory – wtedy nie działały praktycznie wszystkie ficzery związane z pobieraniem czegoś z zewnątrz (nawet wejście na strony administracji trwało wieki bo minutę próbował wywołać serwis o dostępnych update’ach).

  @DMati – nie urywa i wydaje mi się że nie będzie urywał w wersji finalnej. Urywać dupę to będą pewnie tylko dystrybucje fajnie przygotowane. Chociaż obecność views, entity reference i wysywig od razu po instalacji robi pozytywne wrażenie :).

 • DMati

  Tylko żeby z tym views nie było to co z CCK => D7 Field = 1) trzeba napisać sobie albo poczekać do Views Migrate 2) chyba dopiero w Drupal 7.5 sprawnie przeniosło się zawartość pól.

  Fakt z WYSIWYG elegancko. Nie trzeba już wgrywać. Tylko żeby nie był aktualizowany tak często jak jQuery ;P

  @Dawid locale przeszły bez problemu, instalowałem na localu i zero jakiegoś CPU ponad normę. Ale za to przy instalowaniu modułów ka boom i lawina errorów.

  Ale nie ma co narzekać, dobrze, że Drupal się rozwija. Na razie to alpha i musi się coś sypnąć 😉

  Kto wie może z kolejną wersją znikną w końcu trzy problemy:

  1) o szlak, znowu coś trzeba będzie przepisać
  2) pierwsze wersje można sobie darować bo przy upgradzie coś się sypnie (d7 – pola i menu + variables)
  3) stare biblioteki