Zawsze mnie ciekawiły jaki poziom merytoryczny w porównaniu do zagranicznych reprezentują polskie kursy video o CMS. W tym celu uzbroiłem się w aż trzy dotyczące Joomla!. Jako pierwszy z uwagą i nastawieniem krytycznym oglądnąłem Tworzenie stron Joomla 2.5 wydawnictwa Strefa Kursów.

Dla kogo?
Kurs przeznaczony jest w szczególności dla osób, które z systemem Joomla! 2.5 do tej pory nie miały w ogóle do czynienia, albo zaczęły się uczyć, ale nie potrafią samodzielnie zrozumieć podstaw obsługi. Osoby, które znają poprzednie wersje Joomla! spokojnie mogą sięgnąć bo bardziej zaawansowany kurs np. tworzenie szablonów. Zastanawiałem się czy ów kurs nadaje się dla klientów, którym zrobiłeś stronę bazując na Joomla! i tutaj pojawiają się wątpliwości, ale to wynika z założenia programowego twórcy kursu, tym samym musiałbyś komuś zaprezentować tylko wybrane lekcje, a nie całość (płytę DVD).

Co w pudełku?
Kupując wersje „fizyczną” kursu otrzymasz płytę DVD z filmem + małą książeczkę, która omawia w sposób skrótowy podstawy instalacji Joomla!.  Pomysł na mini instrukcje dobry, aczkowiek miał bym na tą broszurkę inny ciekawszy i bardziej praktyczny pomysł.

Wprowadzenie do kursu
Moim zdaniem pierwsza lekcja powinna zachęcić kogoś do używania tego CMS, tak aby oglądający powiedział sobie, kurcze jaki ten system jest ciekawy i do jakich fajnych projektów do wykorzystują na całym świecie. Niestety zabrakło popularnych i ciekawych wizualnie przykładów stron zbudowanych na Joomla! zamiast tego oglądamy angielskojęzyczne  demo frontu i zaplecza domyślnej instalacji. Tu trzeba zastosować zasadę Hitchcocka: najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie powinno rosnąć. Dlatego pierwszy film może, a nawet powinien przypominać teledysk najlepszych realizacji nawet niekoniecznie opartych na J2.5, jako że jest to świeża wersja.  Chyba że zakładamy, że nasz odbiorca jest już wystarczająco nakręcony na ten, a nie inny system zarządzania treścią.

Wygląd aplikacji do odtwarzania filmu
Jest dobry, mamy bowiem do czynienia z wyborem rozdzielczości, a następnie widzimy w dużym ekranie film, a po prawej stronie miniaturki z opisem kolejnych lekcji. Tu mam tylko jedną drobną uwagę, suwak przewijania filmów z boku jest mało widoczny (za mały i powinien mieć inny odróżniający kolor).

Jakie są zalety kursu?

 • Sama formuła filmu z pewnością dla wielu osób będzie wygodniejsza niż czytanie.
 • Biorąc pod uwagę cenę kursu video w porównaniu do kursu stacjonarnego – z całą pewnością zaoszczędzisz.
 • Wprowadza do świata Joomla! 2.5 w prosty i wygodny sposób, omawiając niemalże wszystkie podstawowe zagadnienia. Dzięki czemu opanujesz cały proces budowania prostej strony (np. domowej)   z użyciem systemu Joomla!.
 • Nie zawiera błędów merytorycznych, które powodowały by, że nie można prawidłowo skorzystać z danej funkcjonalności CMS.
 • Omówiono jak zrobić pełną kopię zapasową oraz jak przenieść stronę z localhosta na serwer, a więc zagadnienie, o które pyta wiele osób.
 • Dobra jakość nagrań, brak zbędnych odgłosów tła.
 • Duża ilość lekcji i czas nagrania 5,5 godziny, gwarantuje że osoba, która go oglądnie choćby dwa razy nie powinna mieć oporów w poruszaniu się w systemie, i może zacząć myśleć o kursie bardziej specjalistycznym.

Jakie są wady kursu?

 •  Zadanie usłyszane na początku jednej z pierwszych lekcji, że nie potrzebujesz wiedzy HTML i CSS, aby stworzyć stronę za jego pomocą – powiela nieprawdziwy chwyt marketingowy, który potem użytkownikom odbija się czkawką. A wystarczyło uzupełnić to stwierdzenie o fakt, że budując prostą stronę www  ta wiedza nie jest konieczna, ale bywa niezwykle przydatna. Nie mówiąc już o tym, że autor pod koniec kursu omawiając szablony pokazuje jak modyfikować szablon również edytując ręcznie kod CSS, także tu pojawia się pewna niekonsekwencja.
 • Przy okazji omawiania instalacji PL autor kursu zapomniał dodać, ze należny również pobrać i zainstalować spolszczenie dla edytora tinymce, aby podczas edycji artykułu pasek narzędzi komunikował się z nami w języku polskim.
 • Uzupełnił bym informacje o sesji, gdyż pisanie artykułu dłużej niz ustawione domyślnie 15 minut też spowoduje wylogowanie.
 • Dodanie filmów moim zdaniem nie powinno  rozpoczynać się od tak nie robić, tylko jak skutecznie dodawać i przy tej okazji omówić dlaczego to musi  być zrobione tak, a nie inaczej. Przy okazji modyfikacji ustawień dodatku tinymce zapomniano o zmianie jego języka.
 • Omówienie pracy z modułami  powinna być zmiana kolejności lekcji, czyli najpierw szkielet strony, a potem budowanie pięter naszej konstrukcji webowej. Zabrakło mi tu prostej graficznie wizualizacji modułu, co ułatwiło by zrozumienie tego najczęściej używanego rozszerzenia.
 • Brakuje definicji komponentów i modułów oraz dodatków, tak aby osoba początkująca mogła wyczuć choćby intuicyjnie różnice miedzy tymi elementami. Mieszanie pojęć dodatek a plik językowy (spolszczenie). Skrócona definicja modułu pojawia się dopiero w środku kursu.
 • Forum Kunena tu zapomniano wspomnieć, że jest oraz  jak wgrać spolszczenie, co ułatwiło by obsługę uczestnikom kursu.
 • Kurs skończył się nagle, i poczułem, że zabrakło mi ostatniej lekcji podsumowującej.

Gdzie można kupić  + rabat
Strona sklepu: http://strefakursow.pl/katalog-kursow/internet/kurs-tworzenie-stron-joomla-2.5.html

Kod dla czytelników bloga: elimu  – obniży cenę o 10%!

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji