Nie samym WordPressem, Drupalem i Joomla! żyje trzymająca rękę na pulsie redakcja bloga elimu. Serwis CMS Report, który przy okazji polecam, donosi co i rusz o nowościach w światku nieco mniej popularnych systemów.

MotoCMS (znany wcześniej jako FlashMoto CMS) jest ciekawą propozycją dla osób szukających systemu opartego o flash a jednocześnie nie lubiących zaniedbywać SEO/SEM. Po zmianie nazwy wydano wersję 1.3, która zawiera nową bibliotekę mediów oraz, uwaga, edytor obrazków (szkoda że ta funkcja jest tak rzadka w innych cms). MotoCMS jest dostępny za 199$ (licencja na 1 stronę, zawiera 5 szablonów) a jeden z prześlicznych szablonów zrobionych przez profesjonalistów kupimy już za nieco ponad 200$. Dużo? Najpierw pooglądajcie stronę i demo i przyznajcie – czy Wasz CMS jest taki piękny?

CMS Made Simple właśnie dotarł do wersji 1.9. Bora-Bora została wyposażona w kolejne ciekawe i ułatwiające życie funkcje takie jak przyjazne odnośniki, dokładniejsze sterowanie blokami i menu, lepszą kontrolę nad wstawianiem obrazków czy możliwość pracy administratora w trybie przerwy technicznej. Do systemu wrzucono też jQuery a wyrzucono script.aculo.us. Programiści mają też jasno określone cele do kolejnych wydań, co dobrze wróży na przyszłość.

TikiWiki dobiło do wersji 6. Platforma chwali się, że jest jednocześnie CMS’em, Wiki i narzędziem do pracy grupowej. Jej lista funkcji robi wrażenie – mamy więc system wiki (oczywiście!), blogi, fora, newsy, galerie, katalog linków i plików, serwer map (!), system śledzenia błędów, kanały rss, wielojęzyczność. Robi wrażenie? Demo (dostępne póki co w poprzedniej wersji – 5.3) nieco rozczarowuje wyglądem, ale kiedy będzie dostępne w najnowszej wersji nie omieszkamy sprawdzić, czy widać różnicę.

Wydawałoby się, że Xoops nieco się przykurzyło, że świat o nim zapomniał. Nic bardziej mylnego. Developerzy nie tylko wydali ostatnio wersję 2.5 beta, która wprowadza masę ajax’a opartego na coraz popularniejszym jQuery, ale też opublikowali nowy silnik X3 (obecnie wersja alfa), który będzie bazą do dalszego rozwoju aplikacji. X3 oparto o Zend Engine, Smarty 3 i jQuery, zatem możemy być pewni, że silnik będzie korzystał z dobrodziejstw solidnych i popularnych frameworków. Czy przełoży się to na sukces? Co z wsteczną kompatybilnością? Dowiemy się wkrótce.

Zdobywający popularność i coraz potężniejszy Silver Stripe wydano w wersji 2.4.2, która usuwa kilka ważnych luk w bezpieczeństwie. Szczerze mówiąc nie wiem nic o tym CMS, ale chyba muszę się mu przyjrzeć bo wydaje się dość ciekawą produkcją.

Kolejny mało znany system – gpEasy – osiągnął wersję 1.7. Po obejrzeniu wersji demo wydaje mi się, że skrypt ma szansę osiągnąć sukces wśród osób chcących oddać komuś stronę, której zarządzanie będzie maksymalnie uproszczone. Wszystko edytuje się bardzo łatwo po prostu klikając w elementy na stronie, które po najechaniu myszką (oczywiście o ile jesteśmy zalogowani jako administrator) zostają otoczone czerwoną ramką, w której widnieje odnośnik „edytuj”. Proste i skuteczne.

Jak widać w świecie CMS dzieje się sporo, a przecież nie wspomniałem nawet o nowych wersjach tak popularnych skryptów jak ModX czy Elgg. Z drugiej strony systemy od lat liderujące we wszelkich zestawieniach – Joomla!, WordPress, Drupal, jeszcze chyba dość długo nie muszą się martwić o pozycję w rankingach. Większość powyższych systemów jest dość ubogo wyposażona, nie ma takiej bazy użytkowników, programistów i dodatków co najwięksi gracze. Oczywiście mogłem zapomnieć o jakimś systemie, który skopie im tyłek już za miesiąc czy rok, ale liczę w tym temacie na Waszą pomoc – komentujcie i dorzućcie swoich faworytów albo skrypty, którym kibicujecie i w których widzicie potencjał!

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji