Produkując kolejne lekcje na potrzeby Elimu.pl używałem dotąd programu Wink. Świetny kawałek software, jednak praca z nim posiada kilka dokuczających wad.

Po pierwsze – musisz go mieć zainstalowanego na komputerze. Po drugie – wyprodukowany pokaz musisz jakoś wrzucić do sieci. Po wrzuceniu do sieci każda poprawka będzie polegała na odpaleniu plików źródłowych i ponownym wyprodukowaniu pokazu a następnie wgraniu poprawionej wersji na jakiś serwer.

Często jedyną przyczyną, dla której nie chciało mi się nagrać półminutowego pokazu w rodzaju „jak mam pogrubić tabelkę w Wordzie” było to, że wrzucenie go na elimu zajęłoby kolejne kilkanaście minut, których zwyczajnie nie mam.

Tu mała dygresja – czy zauwazyliście, że ostatnio NIKT nie ma czasu? Nie tylko na rozrywkę, ale nawet na solidne wykonanie pracy? Przykładowo wysyłasz komuś instrukcję czy dokumentację do projektu a ten przychodzi na spotkanie bez jej przeczytania. Wysyłasz mail a ktoś na niego nie odpowiada… znak czasów…?

Wróćmy do nagrywania pokazów. Właśnie odkryłem świetnego kandydata do zastąpienia Wink’a. Niepozorny Screencast-o-matic w wersji darmowej pozwala nagrać do 15 minut pokazu (w całkiem sensownej jakości). W wersji PRO (9$ rocznie) możemy nagrać nawet godzinny pokaz a dodatkowo go edytować – przycinać, coś dograć, coś zaznaczyć.

Jednak największa zaleta to fakt, że cała aplikacja jest appletem Java i działa wprost z przeglądarki – nic nie musimy instalować w systemie. Co więcej, nagrany pokaz jest od razu dostępny online i online odbywa się jego edycja. Oczywiście możemy komuś udostępnić bezpośredni link, albo osadzić na swojej stronie, w kilku wielkościach.

Jeśli nie ufamy małym zewnętrznym dostawcom treści na nasze strony możemy pobrać film w jednym z wielu formatów, albo np. wyeksportować do Youtube.

I co wy na to, drodzy potencjalni autorzy screencastów, miniporadników, tutoriali?!

Moim zdaniem roczny abonament w wysokości 9$ to cena wręcz śmieszna jeśli wziąć pod uwagę zalety i łatwość korzystania z programu – chyba się skuszę, nawet jeśli posłuży mi do nagrywania jedynie niektórych, „odręcznych”, pokazów. Pierwszy znajdziecie już na elimu.

Roczny abonament w wysokości 9$ to cena wręcz śmieszna jeśli wziąć pod uwagę zalety i łatwość korzystania z

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji