Jak powszechnie wiadomo, najprostszym sposobem wkomponowania w stronę www danych z Excela (XLS) jest umieszczenie go jako załącznika. Do tego celu można użyć rozszerzenia Attachments (opisywanego już na łamach blog.elimu.pl). Jednak ta metoda, choć skuteczna i wygodna, ma jedną wadę: dane wstawione za jej pomocą nie są automatycznie aktualizowane oraz aby zobaczyć plik należy go wcześniej pobrać. Nie mówiąc już o tym, iż internauta musi posiadać odpowiedni program (OpenOffice lub MS Excel), aby ów plik wyświetlić.

Kolejna metoda, z lekka zbliżona do poprzedniej, wykorzystuje już zasoby  Google Docs Viewer. I wszystko było by fajnie i prosto, gdyby nie fakt iż ta przeglądarka onlinie obsługuje tylko dokumenty w formacie: DOC, PDF, prezentacje programu PowerPoint (PPT) i pliki TIFF. Tym samym nasz arkusz kalkulacyjny możemy zamienić na PDF lub umieścić w dokumencie DOC. A następnie za pomocą dodatku dla Joomla! o nazwie Edocs – Embed Documents – umieścić w dowolnym artykule tak, aby zajmował jego całą powierzchnie przez to będąc czytelnym. Także i to rozwiązanie obarczone jest ograniczeniem, jeśli w tym czasie zmienimy zawartość arkusza Excela, będziemy musieli jeszcze raz go skomplikować do formatu PDF/DOC i przesłać na serwer.

Trzecia, powiedźmy sobie „rewolucyjna” metoda wykorzystująca aplikacje w chmurze, pozwala wstawić arkusz Excela w treść strony w taki sposób, żeby dane ulegały każdorazowo aktualizacji, jeśli zmienimy zawartość arkusza w Excelu. Do tego celu posłużymy się arkuszami online, które udostępniane są przez dwie firmy: Google – w postaci docs.google.com oraz Zoho – w postaci  sheet.zoho.com oraz odrębne narzędzie sheet.zoho.com/excelviewer. Każdy z tych narzędzi ma opcje wygeneruj zewnętrzny link, który możemy np. w menu lub w treści strony umieścić. Możesz publikować swoje materiały tak, aby mogli je oglądać wszyscy, tylko wybrani użytkownicy lub nikt – Ty decydujesz. W dowolnej chwili możesz też anulować publikowanie. Najważniejsze jest jednak to, że masz pewność aktualność prezentowanej informacji. Poza tym możemy teraz utworzyć dokument lub arkusz, nad którym będzie wspólnie pracować kilka osób – bez względu na ich lokalizacje. Dokumenty  są zgodne z formatami popularnych plików. Pliki w standardowych formatach firmy np. Microsoft można importować, a także eksportować z nich do   popularnych formatów.

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji