Budujemy sklep internetowy (platformy sklepowe)

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail

Przedstawiciele największych polskich sklepów internetowych zgodnie przyznają, że obserwują rosnące zainteresowanie Polaków zakupami przez internet, a branża e-commerce radzi sobie w kryzysie znacznie lepiej niż inne gałęzie gospodarki. Wynika to między innymi z tego, że Polacy szukają oszczędności — zarówno pieniędzy, jak i czasu. Doceniają także wygodę i szeroki asortyment, jaki oferują sklepy internetowe.

Polscy internauci wciąż preferują tradycyjne sposoby — wysyłkę za pobraniem, przelew na konto lub odbiór osobisty w miastach, w których jest taka możliwość. Płatności kartą nie stanowią nadal dużego odsetka transakcji. Ponieważ kupujący lubią swobodę wyboru płatności, aby ich zadowolić , powinieneś dać im wybór spośród jak największej liczby sposobów płatności. Nowym zjawiskiem jest także przeniesienie ciężaru dostaw z Poczty Polskiej na firmy kurierskie (głównie związane jest to z pewnością & czasem dostawy).

Oprócz serwisów wirtualnych i dedykowanych sprzedawcy bardzo często sięgają także po gotowe platformy sklepowe. Na rynku dostępnych jest kilkaset narzędzi do budowy systemów e-commerce — od zaawansowanych, wyspecjalizowanych modułów zintegrowanych z systemami klasy ERP, poprzez systemy, które można łączyć z bazami i hurtowniami danych (na przykład Oracle, Sybase, Microsoft itp.), po programy obsługujące sklepy internetowe, w tym rozprowadzane na zasadach licencji GPL. Wybór gotowego skryptu jest zazwyczaj mniej kosztowny i szybszy we wdrożeniu, niż tworzenie dedykowanego systemu. I stąd właśnie płynie tak duże zainteresowanie tego typu „silnikami sklepowymi”. Stąd też lepiej na początku kupić gotowy produkt, przetestować go, zobaczyć jak się spisuje, ewentualnie czego nam brakuje i wtedy dopiero można decydować się na autorskie rozwiązania (po analizie wszelkich kosztów). Inaczej ryzykujemy “wyważanie tzw. otwartych drzwi” ponosząc spore wydatki.

Jeśli interesują Cię gotowe darmowe skrypty sklepów, warto przyjrzeć się następującym rozwiązaniom:

 1. CartStore Shopping Cart Software (www.cartstore.com),
 2. Drupal e-Commerce (www.drupalecommerce.org),
 3. Freeway (www.openfreeway.org),
 4. Magento (www.magentocommerce.com),
 5. Opencart (www.opencart.com oraz www.opencart.pl),
 6. PrestaShop (www.prestashop.com oraz www.prestashop.pl),
 7. RokQuickCart dla Joomla! (www.rockettheme.com/extensions-joomla/rokquickcart),
 8. redSHOP dla Joomla! (www.redweb.dk) *,
 9. SimpleCaddy dla Joomla! (atlanticintelligence.net),
 10. SimpleCart(js) (simplecartjs.com),
 11. Spree Commerce (spreecommerce.com)
 12. Tienda dla Joomla! (Dioscouri.com),
 13. TomatoCart (www.tomatocart.com),
 14. Quick.Cart (opensolution.org),
 15. Ubercart dla Drupal (www.ubercart.org),
 16. VirtueMart dla Joomla! (virtuemart.net oraz www.virtuemart.pl),
 17. WordPress e-Commerce (www.instinct.co.nz/e-commerce),
 18. Zen Cart (www.zen-cart.com oraz www.zencart.com.pl).

*wymaga wykupienia subskrypcji

 • Marcin

  Czy kolejność na liście jest przypadkowa ? czy szanowny autor poleca w tej kolejności ????
  Zastanawia mnie dlaczego VM wylądował na 15-stej pozycji ? 🙂

 • Miało być alfabetycznie, już poprawiam

 • krystian

  A może lepiej podać ranking najlepszych sklepów GLP? Bo się tak zastanawiam, co jest z tych wymienionych warte uwagi. Aktualnie cały czas pracuje na Virtuemart, ale może warto przesiąść się na coś nowego, bardziej wydajnego?

 • Faktycznie. Aczkolwiek jest to temat rzeka na kilka stron tabelka. Powiem tak, ja od jakiegoś czasu używam OpenCart , ba nawet z lekka pomogłem przy projekcie (np. kurier, poprawki do tłumaczenia). Magento to ciężki zawodnik, wykańcza serwery. Inne dla CMS to po prostu „dodatki” do CMS, wiadomo skrypt sklepu zawsze będzie dedykowanym rozwiązaniem.

 • Marcin

  Panie Pawle czy orientuje się Pan, czy jest jakaś możliwość integracji OpenCart ze sprzedażą na Allegro ?

  Hmmm no mam teraz problem 😉 chciałem zrobić sobie mały sklepik online, ale co teraz wybrać ??? 😐

 • Trudno powiedzieć, na polskim forum opencart można próbować pytać.

 • OpenCart jest świetnym sklepem gdyby była większa liczba tłumaczeń to wszystkie inne sklepy przestały by się liczyć …
  Instalacja czasowo zabrała mi 1 minutę od chwili wgrania na serwer .

 • wodzu

  Polecam TomatoCart – pracuję na OpenCarcie, ale ten pierwszy jest w testach na serwerze – naprawdę bardzo ciekawy soft, tylko wymaga uzupełnienia spolszczenia.

 • redo

  Czy wyżej wspomniane sklepy posiadają możliwość zamówienia ale bez wymogu założenia konta a jedynie przez podanie maila?

 • Tak, np. Opencart to potrafi.

 • Darmowe skrypty mają to do siebie, że są dla wszystkich dostępne i każdy może z łatwością poznać ich kod i wszystkie dziury. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być oprogramowanie indywidualnie dostosowane do potrzeb klienta 🙂

 • Niekoniecznie, otwarty kod popularnego CMS sklepu to wielu użytkowników którzy w mig wyłapują dziury i je łatają. W indywidualnie skrojonym możesz mieć setki dziur, śmierdzącego zinzibara siedzącego w kodzie, a o niczym nie będziesz wiedział – taka Krysia czy Józio, właściciele sklepu z majtakami. Ich nie obchodzi kod, bo raptem strarają się zrozumieć co znaczy „Button” w backendzie ich sklepu… Bezpieczeństwo w tym przypadku to jedynie małość wdrożeń.

 • Jakie są Wasze opinie na temat PrestaShop? Warto się w to pakować czy lepiej wykorzystać inny skrypt?

 • Dodatki do KQS

  Lepiej jednak skorzystać ze skryptu płatnego oraz szeregu dodatków, np. integratora sklepu z hurtowniami albo łącznika z kurierami – więcej na dodatkikqs.pl