Przedstawiciele największych polskich sklepów internetowych zgodnie przyznają, że obserwują rosnące zainteresowanie Polaków zakupami przez internet, a branża e-commerce radzi sobie w kryzysie znacznie lepiej niż inne gałęzie gospodarki. Wynika to między innymi z tego, że Polacy szukają oszczędności — zarówno pieniędzy, jak i czasu. Doceniają także wygodę i szeroki asortyment, jaki oferują sklepy internetowe.

Polscy internauci wciąż preferują tradycyjne sposoby — wysyłkę za pobraniem, przelew na konto lub odbiór osobisty w miastach, w których jest taka możliwość. Płatności kartą nie stanowią nadal dużego odsetka transakcji. Ponieważ kupujący lubią swobodę wyboru płatności, aby ich zadowolić , powinieneś dać im wybór spośród jak największej liczby sposobów płatności. Nowym zjawiskiem jest także przeniesienie ciężaru dostaw z Poczty Polskiej na firmy kurierskie (głównie związane jest to z pewnością & czasem dostawy).

Oprócz serwisów wirtualnych i dedykowanych sprzedawcy bardzo często sięgają także po gotowe platformy sklepowe. Na rynku dostępnych jest kilkaset narzędzi do budowy systemów e-commerce — od zaawansowanych, wyspecjalizowanych modułów zintegrowanych z systemami klasy ERP, poprzez systemy, które można łączyć z bazami i hurtowniami danych (na przykład Oracle, Sybase, Microsoft itp.), po programy obsługujące sklepy internetowe, w tym rozprowadzane na zasadach licencji GPL. Wybór gotowego skryptu jest zazwyczaj mniej kosztowny i szybszy we wdrożeniu, niż tworzenie dedykowanego systemu. I stąd właśnie płynie tak duże zainteresowanie tego typu „silnikami sklepowymi”. Stąd też lepiej na początku kupić gotowy produkt, przetestować go, zobaczyć jak się spisuje, ewentualnie czego nam brakuje i wtedy dopiero można decydować się na autorskie rozwiązania (po analizie wszelkich kosztów). Inaczej ryzykujemy “wyważanie tzw. otwartych drzwi” ponosząc spore wydatki.

Jeśli interesują Cię gotowe darmowe skrypty sklepów, warto przyjrzeć się następującym rozwiązaniom:

 1. CartStore Shopping Cart Software (www.cartstore.com),
 2. Drupal e-Commerce (www.drupalecommerce.org),
 3. Freeway (www.openfreeway.org),
 4. Magento (www.magentocommerce.com),
 5. Opencart (www.opencart.com oraz www.opencart.pl),
 6. PrestaShop (www.prestashop.com oraz www.prestashop.pl),
 7. RokQuickCart dla Joomla! (www.rockettheme.com/extensions-joomla/rokquickcart),
 8. redSHOP dla Joomla! (www.redweb.dk) *,
 9. SimpleCaddy dla Joomla! (atlanticintelligence.net),
 10. SimpleCart(js) (simplecartjs.com),
 11. Spree Commerce (spreecommerce.com)
 12. Tienda dla Joomla! (Dioscouri.com),
 13. TomatoCart (www.tomatocart.com),
 14. Quick.Cart (opensolution.org),
 15. Ubercart dla Drupal (www.ubercart.org),
 16. VirtueMart dla Joomla! (virtuemart.net oraz www.virtuemart.pl),
 17. WordPress e-Commerce (www.instinct.co.nz/e-commerce),
 18. Zen Cart (www.zen-cart.com oraz www.zencart.com.pl).

*wymaga wykupienia subskrypcji

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji