Dziś z cyklu Gotujemy z Joomla! 1.5/1.7 – prosty przepis na przeniesienie całego serwisu (pliki i baza danych) z localhosta (lub innego serwera) na serwer docelowy.
Potrzebne składniki do dostania za darmo:

  1. Akeeba Backup – komponent do wykonywania pełnych kopii bezpieczeństwa, wersja darmowa w zupełności Ci wystarczy;
  2. Akeeba Kickstart – dosłownie dwa pliki (właściwy i językowy) – skrypt służący do rozpakowania pliku JPA lub ZIP już bezpośrednio na serwerze docelowym. Sugeruje pobrać i używać najnowszą wersję.
  3. Pusta baza danych założona na serwerze docelowym. Potrzebujesz zatem nazwę serwera (uwaga nie zawsze jest to localhost), nazwę użytkownika i hasło.

Zaloguj się do panelu serwisu, który chcesz przenieść zainstaluj komponent Akeeba backup. Wejdź do komponentu, na szczęście awet domyślne ustawienia będą w porządku. Uruchom wykonywanie kopii zapasowej i w tym czasie już nie otwieraj dodatkowych okien bieżącej przeglądarki. Tworzenie kopii w zależności od wielkości serwisu może trwać od minuty do nawet kilkunastu minut. W konfiguracji komponentu znajdziesz ścieżkę (nazwę folderu), gdzie ulokowana jest/będzie kopia bezpieczeństwa. Na ogół będzie to folder: administrator/components/com_akeeba/backup.

Za pomocą klienta FTP skopiuj utworzony w ten sposób plik na twój komputer (kopia zawsze ci się przyda). W międzyczasie pobierz skrypt Kickstart.

Załóż nową pustą bazę danych  na nowym serwerze (sugerowane). Za pomocą klienta FTP skopiuj plik bazą danych o rozszerzeniu JPA lub ZIP w zależności jaki wybrałeś sposób kompresji, następnie rozpakowane pliki z paczki Kickstart. Do domeny (docelowej) dopisz : /kickstart.php. Uruchomi się rozpakowywarka. Na ogół na dobrych serwerach bez problemu paczka z plikami się rozpakuje w kilkanaście sekund. Uruchom specjalny instalator wpisując nazwę domeny w jednym z pierwszych kroków zostaniesz poproszony o podane danych nowej bazy danych, potem autoinstalacja i kasujemy folder /installation – Voilà, BON APPÉTIT.

Pamiętaj, aby usunąć pliki kickstarta z serwera albo ręcznie, albo z poziomu tego narzędzia – po skończonej operacji, oczywiście w celach bezpieczeństwa. Instalator z Akeeba jest na tyle inteligenty, że praktycznie zrobi wszystko za Ciebie. Pamiętaj, że jeśli korzystasz z serwera Home.pl w pliku configuration.php należy wpisać nową domenę, jeśli zapomniałeś tego zrobić podczas procesu instalacji-przenoszenia. Metoda ta jest w 100% skuteczna zarówno dla Joomla 1.5, 1.6, jak i Joomla 1.7, czy J2.5.

Pierwszy film instruktażowy

Drugi film:

Film trzeci: http://www.youtube.com/watch?v=Y-czBzxWNYw&feature=related

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji