Dziś z cyklu Gotujemy z Joomla! 1.5/1.7 – prosty przepis na przeniesienie całego serwisu (pliki i baza danych) z localhosta (lub innego serwera) na serwer docelowy.
Potrzebne składniki do dostania za darmo:
- Akeeba Backup – komponent do wykonywania pełnych kopii bezpieczeństwa, wersja darmowa w zupełności Ci wystarczy;
- Akeeba Kickstart – dosłownie dwa pliki (właściwy i językowy) – skrypt służący do rozpakowania pliku JPA lub ZIP już bezpośrednio na serwerze docelowym. Sugeruje pobrać i używać najnowszą wersję.
- Pusta baza danych założona na serwerze docelowym. Potrzebujesz zatem nazwę serwera (uwaga nie zawsze jest to localhost), nazwę użytkownika i hasło.
Zaloguj się do panelu serwisu, który chcesz przenieść zainstaluj komponent Akeeba backup. Wejdź do komponentu, na szczęście awet domyślne ustawienia będą w porządku. Uruchom wykonywanie kopii zapasowej i w tym czasie już nie otwieraj dodatkowych okien bieżącej przeglądarki. Tworzenie kopii w zależności od wielkości serwisu może trwać od minuty do nawet kilkunastu minut. W konfiguracji komponentu znajdziesz ścieżkę (nazwę folderu), gdzie ulokowana jest/będzie kopia bezpieczeństwa. Na ogół będzie to folder: administrator/components/com_akeeba/backup.
Za pomocą klienta FTP skopiuj utworzony w ten sposób plik na twój komputer (kopia zawsze ci się przyda). W międzyczasie pobierz skrypt Kickstart.
Załóż nową pustą bazę danych na nowym serwerze (sugerowane). Za pomocą klienta FTP skopiuj plik bazą danych o rozszerzeniu JPA lub ZIP w zależności jaki wybrałeś sposób kompresji, następnie rozpakowane pliki z paczki Kickstart. Do domeny (docelowej) dopisz : /kickstart.php. Uruchomi się rozpakowywarka. Na ogół na dobrych serwerach bez problemu paczka z plikami się rozpakuje w kilkanaście sekund. Uruchom specjalny instalator wpisując nazwę domeny w jednym z pierwszych kroków zostaniesz poproszony o podane danych nowej bazy danych, potem autoinstalacja i kasujemy folder /installation – Voilà, BON APPÉTIT.
Pamiętaj, aby usunąć pliki kickstarta z serwera albo ręcznie, albo z poziomu tego narzędzia – po skończonej operacji, oczywiście w celach bezpieczeństwa. Instalator z Akeeba jest na tyle inteligenty, że praktycznie zrobi wszystko za Ciebie. Pamiętaj, że jeśli korzystasz z serwera Home.pl w pliku configuration.php należy wpisać nową domenę, jeśli zapomniałeś tego zrobić podczas procesu instalacji-przenoszenia. Metoda ta jest w 100% skuteczna zarówno dla Joomla 1.5, 1.6, jak i Joomla 1.7, czy J2.5.
Pierwszy film instruktażowy
Drugi film:
Film trzeci: http://www.youtube.com/watch?v=Y-czBzxWNYw&feature=related
uzywam kickstart co jakiś czas… niestety nie wszędzie mogę. Czasami serwery skutecznie blokują kickstarta. Na większości działa. Ostatnio instalowałem joomle na „problematycznym” serwerze… i kickstart był tylko zwiastunem problemow. Jak się potem okazało, ustawienia konfiguracyjne joomla również niedomagały… pewne dodatki się nie ładowały prawidłowo… itd.
Trochę chaotyczny ten poradnik ale może być bo poznanie narzędzi akeeba + kickstart baaardzo ułatwia życie wszystkim pracującym na Joomli. Mam tylko kilka uwag:
– czasami nie trzeba zakładać nowej bazy danych (nie zawsze jest to możliwe), i wtedy wystarczy zmienić przedrostek z domyślnego jos_ na inny
– nie trzeba kasować pliku kickstart ani pliku archiwum ze stroną ani katalogu installation ponieważ tę sprawę po instalacji załatwia właśnie kickstart
Przyznam się, że jeszcze nie korzystałem z kickstarta. Zwykle rozpadowuje archiwum zip przy uzyciu managera plików z panelu administracyjnego serwera – skoro juz tam wchodzę żeby bazę danych stworzyć.
Mam problem. Zrobiłem przeniesienie wg. instrukcji – strona działa ale nie mog się zalogowac do zaplecze ( na joomli przeniesionej na serwer) – wpisuje log i hasło i pojawia się biała strona.
Na localhost wszystko dziła normalnie strona i zaplecze a po przeniesieniu na serwer z zapleczem jest problem
bardzo pomocny artykuł. Każdy, kto ma ten problem w joomli myślę, że bije pokłony za pomoc ;)
Jak zwykle materiały publikowane przez Pana są nieocenioną pomocą! Pozdrawiam
czy ta kopia witryny zostanie rozpakowana na serwerze ? bo jeśli nie to nie ma możliwości zmian w configuration.php. mam z tym właśnie problem bo zainstalowałem joomle z kickstartu ale nie mogę pogrzebać w plikach bo mam tylko 1 plik kopi nawet po instalacji.
Tak, KickStart rozpakowywuje i uruchamia instalator – gdzie z poziomu nie plików a ekranów instalatora wypełniasz pola.
Dziękuję. Wszystko poszło bezboleśnie. Poradnik przydał się moje nerwy zaoszczędzone.
czy ktos może mi powiedzieć jak dokładnie zainstalowac i gdzie wrzucic Kickstart?? zainstalowana mam juz joomle 3.3 na serwerze ale co dalej kurde ta wersja mnie przeraża. wolalam wersje 2.5 i starsze wrrrrr… Wiem jestem laikiem ale baaaaardzo prosze o pomoc. Jak tego w ogole używac. Widać jestem nie domyślna bo co strona i jakiś opis to ni w ząb nie wiem gdzie to cholerstwo wsadzić no i podtawowe pytanie bez tego dranstwa strona nie zadziała? czy ja cos robie zle?