Z localhost na serwer w 15 minut – przenosimy Joomla

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail

Dziś z cyklu Gotujemy z Joomla! 1.5/1.7 – prosty przepis na przeniesienie całego serwisu (pliki i baza danych) z localhosta (lub innego serwera) na serwer docelowy.
Potrzebne składniki do dostania za darmo:

 1. Akeeba Backup – komponent do wykonywania pełnych kopii bezpieczeństwa, wersja darmowa w zupełności Ci wystarczy;
 2. Akeeba Kickstart – dosłownie dwa pliki (właściwy i językowy) – skrypt służący do rozpakowania pliku JPA lub ZIP już bezpośrednio na serwerze docelowym. Sugeruje pobrać i używać najnowszą wersję.
 3. Pusta baza danych założona na serwerze docelowym. Potrzebujesz zatem nazwę serwera (uwaga nie zawsze jest to localhost), nazwę użytkownika i hasło.

Zaloguj się do panelu serwisu, który chcesz przenieść zainstaluj komponent Akeeba backup. Wejdź do komponentu, na szczęście awet domyślne ustawienia będą w porządku. Uruchom wykonywanie kopii zapasowej i w tym czasie już nie otwieraj dodatkowych okien bieżącej przeglądarki. Tworzenie kopii w zależności od wielkości serwisu może trwać od minuty do nawet kilkunastu minut. W konfiguracji komponentu znajdziesz ścieżkę (nazwę folderu), gdzie ulokowana jest/będzie kopia bezpieczeństwa. Na ogół będzie to folder: administrator/components/com_akeeba/backup.

Za pomocą klienta FTP skopiuj utworzony w ten sposób plik na twój komputer (kopia zawsze ci się przyda). W międzyczasie pobierz skrypt Kickstart.

Załóż nową pustą bazę danych  na nowym serwerze (sugerowane). Za pomocą klienta FTP skopiuj plik bazą danych o rozszerzeniu JPA lub ZIP w zależności jaki wybrałeś sposób kompresji, następnie rozpakowane pliki z paczki Kickstart. Do domeny (docelowej) dopisz : /kickstart.php. Uruchomi się rozpakowywarka. Na ogół na dobrych serwerach bez problemu paczka z plikami się rozpakuje w kilkanaście sekund. Uruchom specjalny instalator wpisując nazwę domeny w jednym z pierwszych kroków zostaniesz poproszony o podane danych nowej bazy danych, potem autoinstalacja i kasujemy folder /installation – Voilà, BON APPÉTIT.

Pamiętaj, aby usunąć pliki kickstarta z serwera albo ręcznie, albo z poziomu tego narzędzia – po skończonej operacji, oczywiście w celach bezpieczeństwa. Instalator z Akeeba jest na tyle inteligenty, że praktycznie zrobi wszystko za Ciebie. Pamiętaj, że jeśli korzystasz z serwera Home.pl w pliku configuration.php należy wpisać nową domenę, jeśli zapomniałeś tego zrobić podczas procesu instalacji-przenoszenia. Metoda ta jest w 100% skuteczna zarówno dla Joomla 1.5, 1.6, jak i Joomla 1.7, czy J2.5.

Pierwszy film instruktażowy

Drugi film:

Film trzeci: http://www.youtube.com/watch?v=Y-czBzxWNYw&feature=related

Tags:
 • Marek

  uzywam kickstart co jakiś czas… niestety nie wszędzie mogę. Czasami serwery skutecznie blokują kickstarta. Na większości działa. Ostatnio instalowałem joomle na „problematycznym” serwerze… i kickstart był tylko zwiastunem problemow. Jak się potem okazało, ustawienia konfiguracyjne joomla również niedomagały… pewne dodatki się nie ładowały prawidłowo… itd.

 • andromaha

  Trochę chaotyczny ten poradnik ale może być bo poznanie narzędzi akeeba + kickstart baaardzo ułatwia życie wszystkim pracującym na Joomli. Mam tylko kilka uwag:
  – czasami nie trzeba zakładać nowej bazy danych (nie zawsze jest to możliwe), i wtedy wystarczy zmienić przedrostek z domyślnego jos_ na inny
  – nie trzeba kasować pliku kickstart ani pliku archiwum ze stroną ani katalogu installation ponieważ tę sprawę po instalacji załatwia właśnie kickstart

 • Przyznam się, że jeszcze nie korzystałem z kickstarta. Zwykle rozpadowuje archiwum zip przy uzyciu managera plików z panelu administracyjnego serwera – skoro juz tam wchodzę żeby bazę danych stworzyć.

 • Mam problem. Zrobiłem przeniesienie wg. instrukcji – strona działa ale nie mog się zalogowac do zaplecze ( na joomli przeniesionej na serwer) – wpisuje log i hasło i pojawia się biała strona.
  Na localhost wszystko dziła normalnie strona i zaplecze a po przeniesieniu na serwer z zapleczem jest problem

 • elektryk Katowice

  bardzo pomocny artykuł. Każdy, kto ma ten problem w joomli myślę, że bije pokłony za pomoc 😉

 • Paweł

  Jak zwykle materiały publikowane przez Pana są nieocenioną pomocą! Pozdrawiam

 • tomek

  czy ta kopia witryny zostanie rozpakowana na serwerze ? bo jeśli nie to nie ma możliwości zmian w configuration.php. mam z tym właśnie problem bo zainstalowałem joomle z kickstartu ale nie mogę pogrzebać w plikach bo mam tylko 1 plik kopi nawet po instalacji.

 • Tak, KickStart rozpakowywuje i uruchamia instalator – gdzie z poziomu nie plików a ekranów instalatora wypełniasz pola.

 • kżr-legion

  Dziękuję. Wszystko poszło bezboleśnie. Poradnik przydał się moje nerwy zaoszczędzone.

 • magda

  czy ktos może mi powiedzieć jak dokładnie zainstalowac i gdzie wrzucic Kickstart?? zainstalowana mam juz joomle 3.3 na serwerze ale co dalej kurde ta wersja mnie przeraża. wolalam wersje 2.5 i starsze wrrrrr… Wiem jestem laikiem ale baaaaardzo prosze o pomoc. Jak tego w ogole używac. Widać jestem nie domyślna bo co strona i jakiś opis to ni w ząb nie wiem gdzie to cholerstwo wsadzić no i podtawowe pytanie bez tego dranstwa strona nie zadziała? czy ja cos robie zle?