Wszystko z wielkich liter, bo wybór odpowiedniego modułu do wykonania konkretnego zadania może być naprawdę trudny. Pocieszę jednak początkujących i zdezorientowanych adeptów Drupala – modułów jest tak dużo, że nawet ci bardziej zaawansowani mają z tym trudność.

Jak zatem rozpoznać dobrego kandydata na właściwy moduł? Jest kilka zasad i kilka miejsc jakie należy odwiedzić.

Gdzie szukać? Wyszukiwanie modułów na stronie http://drupal.org/project/Modules poprawiło się znacznie, ale nadal nie jest idealne. Zdecydowanie lepszy interfejs znajdziemy na stronie http://drupalmodules.com/ gdzie zaawansowane szukanie ułatwia specjalna wyszukiwarka – module finder. Wyniki wyszukiwania są widoczne od razu, bez przeładowania strony, co bardzo przyspiesza przebieranie w dostepnych projektach. Co ważne, wszystkie opisy i oznaczenia wersji czy wydań są pobierane z cvs.drupal.org automatycznie więc można tę stronę traktować dosłownie jako inny interfejs przeszukiwania oficjalnego repozytorium drupalowych modułów.

Jak szukać? Po pierwsze i najważniejsze – sprawdzajmy dostępność różnych wersji modułu. Jeśli mamy stronę na Drupalu 5 to prędzej czy później będziemy ją migrować do wersji 6 a może 7. Warto zatem sprawdzić, czy nasz moduł – działający świetnie z Drupalem 5 – nie jest przypadkiem porzucony i brak mu wersji do Drupala 6. Często sam autor na stronie modułu informuje, że dobrą alternatywą jest inny projekt.

Nasz kandydat powinien być w miarę regularnie naprawiany i udoskonalany. Dlatego warto dać szansę modułom które mają już kilka stabilnych wersji, a ostatnie wydanie było w miarę niedawno. Warto też przejrzeć listy zgłoszonych błędów i propozycji – jeśli świecą one pustkami albo ostatnie odpowiedzi osób rozwijających projekt są sprzed pół roku – szczególnie ostrożnie podejdźmy do takiego modułu. Zachodzi bowiem obawa, że w razie problemów nikt nie będzie chętny nam pomóc (bo twórcy już dawno nie zaglądali do kodu a użytkownicy dawno porzucili moduł na rzecz czegoś lepszego).

Z ciekawostek na jakie ostatnio się natknąłem mogę polecić duplicated-modules-hall-shame czyli grupę poświęconą porównaniom modułów o podobnych mozliwościach. Powstała ona właśnie po to, aby przedstawiać jakie (drobne a czasami decydujące) są różnice pomiędzy poszczególnymi rozwiązaniami. Bardzo ciekawa lektura :).

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji