Większość komponentów do budowy formularzy nie posiada, moim zdaniem, kluczowych dwóch funkcji, mianowicie: obliczania oraz pól zależnych. Co prawda są one wykorzystywane sporadycznie, jednak gdy tej funkcjonalności potrzeba dla Joomla  – gdzie jej szukać?

Tu mogę polecić darmowy, prosty, ale skuteczny generator formularzyQuickForm” (http://juice-lab.ru/en/dev/components/2-quickform) – rosyjskiego developera. Warto zapoznać się z demo na stronie, aby przekonać się o jego możliwościach. Przy okazji, o ile kalkulator na podstawie wartości pól łatwo sobie wyobrazić, to należy się kilka słów wyjaśnienia czym są pola zależne/powiązane (ang. related fields). Otóż są to pola formularza warunkowe pozwalają przygotować formularz, którego kolejne pozycje są w pewnym sensie „zależne” od wartości w polu powyżej. Dla przykładu jeśli użyjemy pola wyboru płci – a użytkownik wybierze wartość „kobieta” – zobaczy dodatkowe pole, które zapyta go(ją) o jego ulubiony kolor.   //tyle teorii//

Jakie może być tego zastosowanie, wielorakie, z pewnością przyda się w przypadku projektów stron firmowych, gdzie właściciel firmy oczekuje od nas stworzenia kalkulatora wyceny usługi np. układania posadzki, ogrodzenie nieruchomości – gdzie jest kilka zmiennych branych do uwagę (powierzchnia, materiał oraz lokalizacja). Uwaga, komponent zawiera link do strony producenta, aby się go pozbywać należy wpłacić $10 na konto programisty, myślę że to nieduży wydatek zważywszy na to ciekawe rozwiązanie.

quick-form-pola-zalezne

Paczka instalacyjna zawiera komponent, moduł oraz dodatek – który umożliwia osadzanie formularza w treści artykułu  za pomocą prostej składni: {QuickForm id=хх}, gdzie xx – id formularza. Zestaw współgra z Joomla 2.5 oraz Joomla 3.1.

Podsumowanie  

  • Utworzenie prostego formularza lub nawet kalkulatora jest wykonalne, w przypadku opcji 2 wystarczy pamiętać, aby kliknąć  „The formula kalkulator”.
  • Niestety brak jest instrukcji jak zrobić pola zależne/powiązane, napisałem w tej kwestii do autora i otrzymałem taką odpowiedź „You have to create a satellite form whose fields Will be inserted, and link it to the item of the main form.”
  • Komponent formularza nie ma widoku – zatem nie umieścisz go w menu, chyba że dodasz formularz do artykułu i ten podlinkujesz. Ma to swoje wady, jak i zalety.
  • Stopkę copyright można ukryć nawet w wersji darmowej (patrz Opcje), w płatnej ją się usuwa również z kodu.
  • Aby zrobić formularz wielojęzyczny, musisz go ręcznie odtworzyć i przetłumaczyć, niestety ale nie ma opcji utwórz klon/kopię, co by przyspieszyło ów proces.
  • Brak systemu CAPTCHA – za to jest inny „wbudowany” system. Brak dokumentacji, aby sprawdzić jaki. A na stronie nic się nie wyświetla.

Alternatywy

Na JED jest ich kilka, niestety większość porządnych kreatorów formularzy to  komponenty płatne. Przy okazji kalkulator, jak i pola zależne są również w Breezing Forms – oferując możliwość wprowadzania różnych wartości opcji w rozwijanej liście, uzależnionych od wcześniej wybranego wariantu – co ważniejsze ten razem producent zawarł demo formularzy widoczne po instalacji komponentu.

 

Biuletyn elimu

Wysyłany raz w miesiącu

Nie spamujemy! Zajrzyj do polityki prywatności po więcej informacji