Joomla! 1.6. Prosty przepis na wÅ‚asnÄ… stronÄ™ WWW – recenzja
|Ta książka to jedna z nowości dotyczących CMS, a dokładniej rzecz biorąc Joomla! 1.6. A więc kolejnego, poprawionego (ulepszonego) wydania Joomla! 1.5. Już po przeczytaniu spisu treści wiedziałem, że jest ona adresowana TYLKO dla początkujących webmasterów, a więc tych osób, które wcześniej nie miały do czynienia z tym systemem zarządzania treścią, albo miały kilkuletnią przerwę i swoją edukacje zakończyły na np. Mambo.
Książka liczy 256 stron oraz pÅ‚ytÄ™ CD, jednakże ten dodatek jest zupeÅ‚nie zbÄ™dny i tylko niepotrzebnie podnosi cenę do 39.90 PLN. Pierwsze zapoznanie siÄ™ z trzema pierwszymi rozdziaÅ‚ami, łącznie ~60 stron, to wstÄ™p do instalacji na localhoÅ›cie + trochÄ™ lania wody. Nie mówiÄ…c już o oczernianiu wydania J!1.5, już na pierwszych stronach książki. Przy okazji w ogóle brak chociażby jednego sensownego zdania, które by powiedziaÅ‚o co zrobić, jeÅ›li ktoÅ› chce zrobić migracje z poprzedniej „takiej sÅ‚abej” wersji. Panie Marcinie (autorze), to trochÄ™ jak wylewanie dziecka wraz kÄ…pielÄ…. OczywiÅ›cie osoby, które pierwszy raz siÄ™gnÄ… po tego CMS i te wstÄ™pne rozdziaÅ‚y powinny opanować podstawy, jakże przydatne.
Kolejne rozdziaÅ‚y dotyczÄ…ce TreÅ›ci portalu i Menu wraz z grafikÄ…, to kolejny zbiór informacji. Szkoda tylko, że owa „grafika” nie zostaÅ‚a wpleciona w rozdziaÅ‚ 3, a nie jak jest obecnie jest doczepkÄ… do rozdziaÅ‚u kolejnego. JeÅ›li przyglÄ…dniesz siÄ™ poprzedniej książce M.Lisa, dostrzeżesz, że spisy treÅ›ci sÄ… identyczne i zawierajÄ… ten sam błąd struktury treÅ›ci. To samo tyczy siÄ™ treÅ›ci, zatem można Å›miaÅ‚o powiedzieć, że niniejsza książka to jedynie aktualizacja poprzedniej, dlatego nie znajdziesz tu zbyt wielu nowoÅ›ci, czy wskazówek.
RozdziaÅ‚ 6 – JednÄ… z najwiÄ™kszych nowoÅ›ci Joomla! 1.6 byÅ‚o wprowadzenie ulepszonego i zaawansowanego ACL, czyli zarzÄ…dzania uprawnieniami użytkowników, niestety autor publikacji daÅ‚ lakoniczne kilka zdaÅ„ + odesÅ‚anie do „angielskiej” strony. Także ta część książki byÅ‚a i jest dla mnie najwiÄ™kszym rozczarowaniem. Jedynie co go może usprawiedliwiać, to fakt, że budujÄ…c prostÄ… stronÄ™, o ACL nie musisz siÄ™ martwić, w koÅ„cu tylko ty bÄ™dziesz jedynym administratorem serwisu internetowego.
RozdziaÅ‚ 7 – Szablony i użytkownicy. Mam wrażenie czytajÄ…c pierwszÄ… kartkÄ™ tego rozdziaÅ‚u, że już zgÅ‚aszaÅ‚em zauważone błędy, które byÅ‚y już w poprzednim wydaniu. Ale niestety autor nie wziÄ…Å‚ ich pod uwagÄ™, co też przemilczÄ™ i odeÅ›lÄ™ do wpisu. Kolejna strona i … Å›miech, pozwolÄ™ sobie zacytować „W Joomla! 1.6 standardowo dostÄ™pnych jest kilka szablonów…”, porównujÄ…c tekst z poprzedniej strony, odnoszÄ™ wrażenie, że autor ma trudność w liczeniu, najpierw sÄ… „dziesiÄ…tki tysiÄ™cy szablonów„, a potem zaledwie kilka (czyli ile?, to samo na stronie 195) wewnÄ™trznych. /odpowiedź/ Zamiast pisać „matematyczno hipotetyczne wstÄ™py” lepiej byÅ‚o napisać, czym jest szablon dla CMS i czym siÄ™ różni od tradycyjnego HTML-owego. Tak samo boks Polecane strony, gdzie sÄ… szablony, bardzo niewiele czytelnikowi pomoże, skoro autor na stronie 195 wspomina, iż jest ich „jeszcze niewiele”. Aż siÄ™ boje pomyÅ›leć, ile dla autora jest „wiele” – miliony? Szkoda, że takie gÅ‚upoty pojawiajÄ… siÄ™ już w drugim, zaktualizowanym wydaniu książki. JeÅ›li myÅ›lisz, że nauczysz siÄ™ czegoÅ› z tego rozdziaÅ‚u jesteÅ› w błędzie, faktycznie caÅ‚y ten rozdziaÅ‚ można streÅ›cić na 2-3 stronach – przy użyciu schematów. JeÅ›li potrafiÅ‚eÅ› instalować i zmieniać szablony oraz użytkowników w poprzedniej wersji Joomla! spokojnie możesz ominąć ten rozdziaÅ‚.
RozdziaÅ‚ 8 – Atrakcyjne dodatki – patrzÄ™ i widzÄ™ „ksiÄ™gÄ™ goÅ›ci” i już dawno nic mnie tak nie rozÅ›mieszyÅ‚o. Mamy 2011 rok, a nowa książka zalicza tego typu rozszerzenie do atrakcyjnych dla czytelnika, to niestety duże niezrozumienie rynku. Kolejny hit to moduÅ‚ zegarka. Owszem byÅ‚o to ciekawe, ale w latach 90-tych, a szczególnie wczeÅ›niej jako prezent komunijny z melodyjkÄ…. Także kolejność sekcji tym rozdziale wydaje siÄ™ być nie zrozumiaÅ‚a. Bowiem zamiast zacząć od najważniejszego np. galerii, mamy drobiazgi.
Podsumowując: Zupełnie nie rozumiem celu bardzo powierzchniowego aktualizowania książki !
Są jednak i plusy tej książki. Podoba mi się okładka, także projektant Jan Paluch dostaje ode mnie pochwałę. Co się tyczy czytelnika docelowego, osoby które ją przeczytają, albo kupią kolejną, bo mało się z niej dowiedzą, albo będą szukać pomocy na forum, czy też zapiszą się na kurs. Jednak co najważniejsze, zasmakują w CMS Joomla!, i chyba to jest najważniejsze. Przy okazji, jeszcze w tym roku J1.6 zakończy swój byt, a co za tym idzie, Joomla! 1.7 będzie miała pole do popisu. Nie mówiąc już o tym, że wsparcie do Joomla! 1.5 nadal trwa, i tak będzie aż mniej więcej do połowy 2012 roku.